בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר".

עצוב לראות באיזו קלות נופל מתן כהנא שוב לבור הפופוליסטי של האחדות המזויפת, והופך מחרחרי ריב לאנשי אחדות ושוחרי אחדות לאנשי מדון.

הכותל המערבי הוא מקום של אחדות ישראל מדהימה. באים אליו כולם כולם, מכל העדות והגוונים. דתיים וחילונים ומסורתיים וחרדים, אשכנזים ומזרחיים, איש איש וסידורו, איש איש ונוסח תפילתו, מתאחדים סביב האמונה והתפילה לבורא עולם. וכן, גם רפורמים וקונסרבטיבים, כמו גם תיירים שאינם יהודים, פוקדים אותו בהתאם לרצונם ואיש אינו מפריע להם.

וכן, יש בכותל כללי התנהגות בסיסיים - "מנהג המקום" - כללי הסדרה בסיסיים שנועדו לאפשר לכותל להמשיך ולהיות מקום של אחדות שכולם יכולים להרגיש בו בבית. וזה כך לא רק בכותל. כל הרעיון של חוקים וכללים בדמוקרטיה נועד לאפשר לנו לחיות ביחד, למרות ההשקפות השונות והתרבות השונה.

ואז באה קבוצה פלגנית, קטנה אך רעשנית, ומחליטה שזה לא מתאים לה. שהיא רוצה כותל לעצמה וכללים לעצמה. הכי הפוך מאחדות שיש, הכי פילוג שיש. ובמשך שנים היא יוצרת שנאה, פרובוקציות ומחלוקת במקום שהוא הכי אחדות שיש.

מדובר בקבוצה שולית של רפורמים בארץ, כמה מאות או אלפים בודדים, שמנהלת כאן מאבק עם המון המון כסף ויחסי ציבור, מאבק שנועד לשנות את אופיה של מדינת ישראל. הם לא מבקשים שוויון ואחדות, יש להם שוויון היום בכותל כמו שיש לכל אזרח אחר במדינה. הם מבקשים לבסס את מעמדה של הרפורמה בישראל, לקבל מעמד רשמי ומוכר, להפוך לכתובת לענייני דת עבור החברה הישראלית ולעשות שמות בעם היהודי בישראל, כפי שעשתה ועושה התנועה הזו בחו"ל.

בחוסר אחריות היא גוררת חלקים מיהדות העולם למאבק שלה, תוך גרימת נזק אדיר ליחסי ישראל ויהדות התפוצות, וממילא גרימת נזק אדיר ליהדות התפוצות עצמה - שזקוקה כמו אוויר לנשימה לקשר טוב עם מדינת ישראל בכדי לשמור על הזהות היהודית של הדור הצעיר שגדל בה.

במשך עשרות שנים קיבלו על עצמם יהודי העולם מכל הזרמים את מנהג המקום בשמחה. אלו מהם שהגיעו לכותל, ולמרבה הצער מקרב הרפורמים מדובר במתי מעט, עשו זאת בהתאם לכללים ולא ראו בזה שום בעיה. עד שבאו קריב וחבריו וסיפרו להם שהם אמורים להיעלב מכך שלא מאפשרים להם דריסת רגל רשמית בכותל ובשאר שירותי הדת במדינת ישראל וגררו אותם בכח לעין הסערה.

אבל האמת היא שהדרישה של הרפורמים לרחבה משלהם, עם הכרה, וועדה מנהלת עצמאית, וכו' היא כל כך מופרכת שזה פשוט הזוי. יש בישראל הרבה יותר חב"דניקים, וקוקניקים, וברסלברים, וחסידים וליטאים ומה לא. נראה לכם הגיוני שכל אחד מהם ידרוש ויקבל כותל משלו, עם וועדה מנהלת והסדרים משלו?! אם מישהו מהם היה מעלה דרישה כזו, האם היה בישראל אדם אחד נורמלי שהיה מגדיר את הדרישה ההזויה הזו "אחדות" ואת מי שמתנגד לה "פילוג"?!

וכך, אחרי שנים של הפצת ריב ומדון ועם אקדח לרקה, הם נושאים את האחדות המזויפת על שפתיהם וקוראים לנו להיכנע לדרישותיהם כי אחרת הם ימשיכו בהפצת שנאה ומחלוקת. עכשיו הם מציעים במתק שפתיים "פשרה", הופכים את עצמם לשוחרי אחדות ואת מתנגדיהם לפלגנים. עולם הפוך ראיתי.

ואז מגיע שר דתות שטחי ופופוליסט, קונה בתמימות את היפוך היוצרות הזה ומיישר קו עם מפיצי השנאה והמחלוקת, והופך את מי שמבקשים לשמור על אחדות הכותל והעם לפלגנים. "גורמים קיצוניים שניזונים ממריבות". אין זו הפעם הראשונה שמתן כהנא מכנה את רוב מניין ובניין רבני הציונות הדתית שמתנגדים למהלכיו ההרסניים בכינויי גנאי מזלזלים. הכל כמובן בשם "האחדות".

וזה כבר הפך לסימן ההיכר של הממשלה הזו. טוב הוא רע ורע הוא טוב, אמת היא שקר ושקר הוא אמת, ותומכי טרור הם מנהיגים אמיצים ומי שמסרבים לעצום עיניים הם מסיתים, וממשלת חרם ושנאה היא ממשלת אחדות, ומי שמבקשים לשמור על קדושת הכותל ואחדות העם סביבו הם "גורמים קיצוניים שניזונים ממריבות".

אבל האמת לא משתנה ולא מתכופפת, ושקר שחוזרים עליו מאה פעמים לא הופך לאמת. "אין אומתנו אומה אלא בתורתה". מי שחושב שחבירה לכל מי שנלחמים בריבונו של עולם ובתורתו תביא לאחדות ישראל לא מבין שום דבר בעם ישראל. במהותו, בפנימיותו, בסגולתו, בתפקידו ושליחותו. אין דבר שמאחד יותר את עם ישראל מדבקות באלוקיו, ואין דבר שמפלג אותו יותר ממרידה והתרחקות מאלוקיו.

בכותל רואים את הכלל הזה מתממש לא רק בצד הסגולי, אלא גם בצד המעשי. רבבות עמך ישראל מתאחדים סביב הפניה לאלוקים, ללא הבדלי עדה, נוסח או מנהג, כולם כולם כאיש אחד בלב אחד. ואת האחדות האמיתית הזו מאיים כהנא להשחית.

ובכלל, שורת המהלכים שמקדם כהנא בשליחות ליברמן הם צעדים מפלגים עד כדי פירוק עמנו חלילה. פירוק הכשרות הממלכתית, פירוק הגיור הממלכתי, פירוק מוסד הנישואין הממלכתי, וכעת גם פיצול הכותל ופילוג המתפללים בו. הכל עטוף במתק שפתיים של "פשרות" ו"הבנות" ו"אחדות". הכל פילוג, שבירת המסגרות המאחדות, ומרידה בקדוש ברוך הוא - שהוא הוא מקור האחדות ובסיסה.

הכותל לא יחולק והעם לא יפולג. לא ניתן!