יהודה ולד
יהודה ולד צילום: נתן וייל

ההתבטאויות האחרונות של חברי הכנסת של ימינה הן בעיקר עצובות.

אני לא מעוניין להצטרף לחגיגה התקשורתית על עידית סילמן בעקבות השאלות והתמיהות הרבות שעולות ביחס לאירוע התקיפה שהיא חוותה לטענתה אלא לשים את האצבע על שיח מסוכן שהיא וחבריה מובילים לאחרונה ונועד לייצר דה לגיטימציה לציבור גדול שכואב.

בפתיחת ישיבת ועדת הבריאות היום אמרה סילמן: "זה לא סוד שחמישה חודשים מאז הקמת הממשלה, אני כיו"ר הקואליציה וחבריי מימינה מותקפים. חשבו שיוכלו לשבור אותנו, קרו מקרים רבים". בדבריה היא מתארת שנאה שלא פוסקת, איומים ותקיפות מבהילות.

ובכן, כך בדיוק נראית הסתה. נכון הם מותקפים דמוקרטית, הם הפרו באופן סיטוני ובוטה את כל הבטחות הבחירות, הפנו עורף למחנה הלאומי והקימו ממשלה עם תומכי טרור.

יש ציבור גדול שמרגיש את הכאב הזה, אלו לא רק בוחרי מפלגות המחנה הלאומי, אלה הם המצביעים שלהם בימינה שלפי מחקרי עומק לא מרגישים שהם כבר מייצגים אותם, אלו הם חבריהם לרשימה לכנסת- עמיחי שיקלי, אלון דוידי, שי מימון , רוני ססובר, אשר כהן ואחרים שזועקים על אובדן הדרך.

והזעקה הזו לגיטימית ודמוקרטית. הניסיון להפיל את הממשלה ולהקים ממשלת ימין הוא חלק מהמשחק הדמוקרטי במדינה מתוקנת.

אבל את המחאה הזו בימינה מנסים להשתיק בדרך שעד כה הייתה שייכת חד צדדית לשמאל בישראל- הכפשה והכתמה והכללה של ציבור עצום.

אגלה לכם סוד, עשבים שוטים יש גם בשמאל ועוד משהו, גם חברי הכנסת של הציונות הדתית מקבלים הודעות נאצה, קללות וגידופים.
סילמן וחבריה יוצרים אנאלוגיה בין מאבק ציבורי דמוקרטי לארועים חמורים אך בודדים של מתקפות פיזיות או איומים מגורמי שוליים סהרוריים וזו סתימת פיות מכוערת ואלימה. נקודה.

וזו לא רק סילמן, גם מתן כהנא תקף השבוע את אלפי מצביעי הימין שהיו בכיכר הבימה, "גועל נפש, הפגנה בזויה, לקרוא לרה"מ בנט בוגד?" אבל האמת היא שאף אחד לא קרא שם לבנט בוגד זה פשוט שקר. אבל אם אפשר להכפיש את כולם אז למה לא?

ניר אורבך האשים את אורית סטרוק שהיא מובילה קמפיין נגדו שבגללו הוא הולך עם אבטחה, מה שלא היה ולא נברא.

יום טוב כלפון תקף השבוע את סמוטריץ שהוא נעל רבנים בחדר וגרם להם לשנות פסיקות. ביקשתי מחבר הכנסת כלפון להגיד לי היכן זה קרה? הוא כמובן לא ידע להגיד. לצערי גם הוא בחר סתם להכפיש ולשקר.

שירלי פינטו האשימה את מחנה הימין ברצח רבין וקראה לעמיחי שיקלי וירוס. נחום ברנע חשף בטורו שבישיבות הסיעה של ימינה מכונה שיקלי "בוגד, תמהוני, נוכל".

השיח הזה מסוכן. הניסיון לייצר דה לגיטימציה ושנאה כלפי המחנה הלאומי שרק לפני רגע הם היו חלק ממנו הוא עצוב מאוד.

גם לנו בציונות הדתית יש מה לתקן ולשפר בשיח, לא כל כאב אמיתי צריך להיות מובע בצורה הכי חדה שלו, אכן יש קווים אדומים של אלימות שאנחנו חייבים לגנות מימין ומשמאל, יש קווים אדומים של שקר שאסור לחצות, אבל מותר להתווכח, מותר לחלוק.

חברי ימינה צריכים להיזהר שבמעבר שלהם אל השמאל- לא יסתמו את הפה לימין. וזה בדיוק מה שההסתה שלהם עושה.

מוטב שחברי ימינה יפסיקו לירוק אל הבור ממנו הם שתו, במקום להכפיש את חבריהם לרשימה ובוחריהם, שיעשו חשבון נפש איך הם מתקנים את הטעויות שלהם וחוזרים מהר להקים ממשלת ימין עם המחנה הלאומי.