זוגות צעירים? כך תבנו ביטחון כלכלי לעתיד
זוגות צעירים? כך תבנו ביטחון כלכלי לעתיד צילום: shutterstock

מחקר של מכון מאיירס מגלה: בתקופות הקורונה, בעלי ״אוריינות פיננסית״ נמוכה - הסתבכו יותר. או בעברית פשוטה יותר: מי שלא מבין בכסף סובל יותר ממחסור בכסף. עד כאן אין הפתעות.

עוד גילה המחקר, שאנשים בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר בענייני כסף - לקחו יותר הלוואות. (15% לעומת 8%). הלוואה יכולה להיות מחנק על משק הבית, אבל הלוואה יכולה להיות גם אוויר לנשימה. איך יודעים אם ההלוואה הזו תהיה לנו "מחנק" או לא? בשביל זה צריך קצת אוריינות פיננסית.

החוקרים מסכמים: "גישה לאשראי בקרב הציבור אינה מועילה לבעלי ביטחון עצמי נמוך בידע פיננסי, מפני שאין להם מספיק ביטחון כדי לנצל את ההזדמנות ליטול הלוואה ללא עזרה נוספת בניווט תהליך ההלוואה".

כלומר, לא מספיק לאפשר הלוואות. צריך גם לעזור לאנשים לרכוש מיומנויות כלכליות, וגם ביטחון עצמי בענייני כספים.

למחקר הזה אפשר לצרף נתון מעניין נוסף: בסיכום כללי, המשק הישראלי נפגע מעט מאוד מהקורונה. ההתכווצות היא 2.4%, הרבה פחות ממדינות אחרות. (כאן צריך לסייג ולהזכיר: מדדי המשק לא כוללים את כל הכסף שעובר ״בשחור״. ייתכן שהפעילות הכלכלית הלא מדווחת התכווצה הרבה יותר).

בשורה התחתונה: המשק בקושי נפגע. החברות הגדולות כמעט ולא נפגעו. מגזר ההייטק דווקא חווה שגשוג בתקופה הזו. האנשים שספגו את המכה הכלכלית של הקורונה - הם אלו שהגיעו אליה נטולי אמצעים, ובעיקר, נטולי הבנה פיננסית. בעולם של ימינו ידע כלכלי בסיסי הוא בגדר חובה.

 

בעבר, היה נהוג לסמוך על המערכת. אנשים למדו תואר אחד או שניים, מצאו מקום עבודה, ועבדו בו עד שיצאו לפנסיה נוחה. היום, משק העבודה דינמי יותר ומורכב יותר. תואר לא מבטיח עבודה, ולא כל אחד זוכה לביטחון תעסוקתי.

החוקרים במחקר המוזכר המליצו: ״מוצע שמקבלי ההחלטות יתמקדו בחינוך לקבלת החלטות פיננסיות נאותות״.

אבל עד שמקבלי ההחלטות ידאגו לחינוך הפיננסי - עדיף שנעשה זאת בעצמנו. ידע פיננסי הוא חובה למי שרוצה ביטחון כלכלי ופרנסה ראויה למשפחה.

זו הסיבה שבתכנית ההדרכות 'שניים בריבוע' שיזמנו יחד עם ערוץ 7 - אנו עוסקים גם בנושאים כלכליים. נכון, הזוגיות חשובה. הרוחניות חשובה, התקשורת הזוגית חשובה (וכל הנושאים האלה מדוברים אצלנו כל הזמן). אבל ללא אוריינות כלכלית - קשה לזוג לחיות בביטחון בעולם של ימינו.

ביום ראשון הקרוב י' כסלו 14.11.21 בשעה 20:30 נקיים שיעור לחברי הפרויקט עם היועצת הכלכלית שירה שובל, כיצד לבנות עתיד כלכלי יציב.

עדיין לא חברים בפרויקט שניים בריבוע? הצטרפו עכשיו בלחיצה כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו