הרב יעקב אריאל עם ראשי מכון צומת
הרב יעקב אריאל עם ראשי מכון צומת צילום: מכון צומת

מחלקת ההלכה של מכון צומת בראשות ראש המכון הרב מנחם פרל נפגשה עם הרב יעקב אריאל להתייעצות הלכתית בנושא הבנייה המודרנית.

במהלך הפגישה הציג הרב פרל בפני הרב אריאל את מדריך הבנייה של מכון צומת, הסוקר את הבעיות העלולות להיות כיום במערכות הבית בעקבות הבנייה המודרנית ואת הפתרונות ההלכתיים בנושא.

"בשנים האחרונות עסקנו במכון 'צומת' בפיתוח פתרונות הלכתיים לכל מערכות הבית", אמר הרב מנחם פרל. "בבנייה המודרנית של בתים ודירות, משולבות כיום טכנולוגיות חדשניות רבות כבר ברמת התכנון והבנייה".

לדבריו, "במקרים רבים מצוידות מערכות אלו בחיישנים אלקטרוניים רגישים, ה'עוקבים' אחר הדיירים, ומגיבים בפעולות חשמליות בהתאם, וכך למעשה עלול המשתמש להפעיל מערכות חשמליות בשבת, מבלי שהוא אפילו מודע לכך".

הרב יעקב אריאל: "המכשור המודרני מורכב מרכיבים שונים הסמויים מן העין הרגילה והשימוש בהם בשבת עלול להיות כרוך בחילול שבת. פתיחת ברז מים, הדחה בשירותים, פינוי אשפה, פתיחת חלון או דלת עלולים לכלול מלאכות האסורות בשבת".

לדבריו, "אפילו מכשיר הפועל אוטומטית עלול להכשילנו בחילול שבת. במעלית שבת, מזגן, מד מים, מעקב קבוע אחרי עוברים ושבים הפועלים מאליהם, עדיין תיתכן השפעה של האדם, גם ללא כוונה, על הפעלתם או העצמתם. לא הכול אסור, אך גם לא הכול מותר, לכן שומה עלינו להתעניין, לשאול ולברר. מי שרוכש, או שוכר דירה, צריך לברר אם כל מערכות המים והחשמל, האשפה, הדלתות והחלונות פועלות בהכשר. הדרך לכך פשוטה, לדרוש מהקבלנים ומכל מי שמתקין מכשירים חשמליים תעודת כשרות טכנולוגית מגוף מוסמך".