אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISROCK

סמנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, שוקי סט, מספר לערוץ 7 על ההחלטה בתיאטרון ירושלים שלא לאפשר קיומה של הופעת תלמידות לנשים בלבד, אירוע שדווח לראשונה ב'מקור ראשון' וסט עצמו לקח חלק בבדיקת הנסיבות לשלילת ההופעה באולמות התיאטרון.

"מדובר באולפנת בני עקיבא 'שירת הים' בנווה צוף. הייחודיות של האולפנה הזו הוא שהיא אולפנה ליצירה יהודית ומכיוון שגם הנושא התורני חשוב ההופעות מתקיימות רק בפני קהל נשי", מספר סט.

"האולפנה מקיימת מופע שנתי שבאות אליו כאלפיים נשים ולכן הוא מחולק לשני אירועים. עד היום המופע התקיים בתיאטרון ירושלים. מנהלת האירועים אהבה מאוד את האירועים ובכל שנה סגרנו את שנה הבאה. בעקבות הקורונה בשנה שעברה המופע לא התקיים. השנה רצינו לחדש את המופע".

סט מספר על השיחה שהתקיימה בין המנהלת הארגונית של האולפנה לבין הנהלת התיאטרון. בשיחה זו סוכם על תאריך המופע, ה-16 בינואר, "נאמר לה שמדובר בתאריך פנוי. היא אמרה שגם מבחינתה זה בסדר אבל היא תוודא סופית ותעביר את המסמכים לחתימה. תוך כדי השיח עם מנהלת האירועים נאמר בטלפון הבא שהם לא הבינו שמדובר באירוע לנשים בלבד, אבל אם זה אירוע לנשים בלבד זה מנוגד לתקנון התיאטרון והם לא יוכלו לקיים אותו. היא ניסתה להסביר שזה אירוע פנימי של האולפנה לטובת האמהות והמשפחות של הבנות ולא מדובר באירוע חיצוני לכן זה לא אמור להפריע להם. הם אמרו שהם יבדקו את זה אבל לא נראה להם שזה אפשרי".

"בטלפון הבא כבר אמרו שהם מצטערים והייתה תקלה אבל התאריך תפוס. היא שאלה על תאריכים אחרים ונאמר לה שעד סוף אפריל הכל תפוס. היא הזכירה שיש עוד אולם קטן יותר ונאמר לה שזה אולם שלא יתאים לצרכים שלהם. המנהלת אמרה שנסתדר, נתאים את עצמנו לאולם הקטן ונחלק לכמה מופעים, ואז נאמר שגם האולם הזה תפוס עד סוף אפריל", אומר סט ומסכם מצב בו למעשה האולפנה מצאה עצמה תקועה שכן מדבור באירוע לקהל גדול ואולם בקנה מידה שכזה קשה למצוא באזור.

בשלב זה נכנס הוא עצמו לסיפור. "החלטנו לבדוק אם זה נכון ואולי באמת התאריכים תפוסים. המנהלת ביקשה שאתחזה למישהו אחר ולא לנציג הארגון שלנו. התקשרתי לאותה גברת ושאלתי אותה. היא אמרה בשמחה ואמרה שה-16 וה-9 בינואר פנוי. אמרתי שמצוין ורק אבדוק ואחזור אליה. בסוף כנראה היא קלטה מה קורה כשחזרה אליה המנהלת מהאולפנה כדי לעמת אותה עם הנתון שהתברר לנו, ונציגת התיאטרון הפסיקה לענות לנו לטלפונים".

"אנחנו די מזועזעים", אומר סט וכשאנחנו שואלים אם הוא מבין מה הוביל לשינוי ביחסו של התיאטרון לאירוע הנוכחי לעומת השנים הקודמות בהן התקיים אירוע במתכונת זו, הוא מעלה השערות: "התחלפה שם מנהלת אז אולי יש שם אג'נדה אישית. יש גם אווירה ציבורית שמדירה את הנשים הדתיות שמעוניינות לקיים אירועים לעצמן", הוא אומר ומזכיר את מופע המחאה של יוצרות דתיות שהתקיים באחרונה בבריכת הסולטן בירושלים על מנת להביא מחאה על הדרת נשים המבקשות להופיע בפני נשים בלבד.

"משום מה החליטו בתיאטרון ירושלים שאין לאותן נשים הזכות ליהנות מאמנות נשית לנשים. מנסים לחנך אותנו להביא גם גברים למופע כדי שיהיה לו הכשר, וכמובן שזה לא יקרה".

על האירוע המסוים של אולפנת 'שירת הים' הוא מספר כי כעת הארגון מחפש אולמות אחרים ונבדקים גם מקומות מרוחקים ויקרים יותר, אם בהרצליה ואם במודיעין. עוד מספר סט על פנייה שבוצעה לנציגים במועצת ירושלים, אך אלה הבהירו שהתופעה אמנם מוכרת להם, אך מאחר ומדובר בגוף פרטי אין להם יכולת לסייע.

כעת מקווה סט שתגובה ציבורית נחרצת וסולידרית תביא גם את הנהלת תיאטרון ירושלים למסקנות אחרות. "אני מאמין בכוחות השוק. אני מקווה שתהיה הצבעה ברגליים ויבהירו לתיאטרון ירושלים שאם לא יאפשרו לנשים להופיע בפני נשים גם אנחנו לא נבוא ונופיע בפניכם. מקווה לסולידריות כזו של אמנים. מדובר בציבור גדול שצורך תרבות לפי אמונתו ואורח חייו ואין סיבה שנהיה חלק מהשגעת הזו שלאחרונה מרימה ראש".

עד כה לא ניתן היה להשיג את תגובת תיאטרון ירושלים שלא מסר תגובה גם לעיתון 'מקור ראשון' על הפרסום. במידה ותגיע תגובה היא תפורסם במלואה.

בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' מגיבים לדיווח ואומרים כי "כמי שאינם מאמינים ואף מתנגדים למופעי תלמידות לנשים בלבד, אנו חושבים שזכותם של ארגונים לקיים אירועים מסוג זה. אנו מקווים שמדובר בטעות ולא בסירוב מכוון".

ליאורה מינקה יו"ר אמונה, מתייחסת גם היא לדברים ואומרת: "אנו מצרים על כך שהשאיפה לשוויון מביאה לאבסורד ניהולי מצד התיאטרון ולכך שלא מאפשרים קיום אירוע המיועד לבית ספר דתי תורני שלומדות בו רק בנות. מדובר באירוע שמוסכם על אוכלוסיית הורי התלמידות שכך ינהגו בהופעות האומנותיות. אם אכן זו הסיבה שבגינה התאטרון לא איפשר את קיום האירוע אנו מקוות שהנהלת התיאטרון תחזור בה. חבל שבשם הליברליות חוטאים לאמת הפשוטה שזכותן של תלמידות לקיים אירועים המיועדים לנשים בלבד. אירועים מגדריים לגיטימיים כל עוד אין בהם ובמסגרתם ביזוי של המגדר השני."