מתן כהנא
מתן כהנאצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ארגון חותם שיגר מכתב לשר לשרותי דת מתן כהנא, הכולל דרישה להתנצלות, פיצויים והתראה בטרם תביעה.

הדרישה מגיעה על רקע ריאיון עם השר כהנא שפורסם השבוע באחד מכלי התקשורת. במהלך הריאיון נשאל השר כהנא על 'מחאת השרימפס' שהתקיימה מחוץ לביתו. בתשובה לשאלה אמר שר הדתות כי מי שעומד מאחורי המחאה הם אנשי חותם. "הם משלמים כסף לאנשים כדי שיקללו אותי, למשל כשאני מגיע לאזכרה לרב קוק. עושים צער בעלי חיים מחוץ לבית שלי", אמר כהנא.

כאשר נשאל כהנא האם אישתו ובני משפחתו חושבים שהדבר מצחיק או מרגישים מאוימים, ענה השר, "אשתי מאוד מפחדת. היא דוקטור לפסיכולוגיה והיא אומרת שתמיד יש אחד מהאנשים האלה שהברגים שלו לא מחוברים עד הסוף, וכשצועקים עליך שאתה משמיד הדת ואויב היהדות, יכול להיות אחד בקצה שלא מבין עד הסוף את הפער בין הפגנה לבין מעשה אלים. אבל אני מרגיש בטוח".

במכתב שנשלח באמצעות עו"ד אלדד רבינוביץ' טוען הארגון כי השר כהנא ניסה לתייג אותם כקיצוניים.

במכתב לשר הוסיף עו"ד רבינוביץ, "במידה והיית טורח לבדק בטרם פרסום הדברים, וודאי היית מגלה כי אין למרשתי דבר וחצי דבר עם הטענות המופרכות שטפלת כלפיה ואין לה כל קשר למעשים שתוארו בכתבה. במעשיך בחרת לפגוע בכוונת מכוון במרשתי ולהשפיל את העומדים בראשה, זאת מלבד הפגיעה הכלכלית והמעשית בפעולותיהם ובמשלח ידם. הצגת מרשתי כקיצונית וכמי שמשקיעה את כספה הציבורי ב'קללות' או בגימיקים לא כשרים, נועדה לפגוע במקורות הכנסתה ובתמיכה הציבורית לה היא זוכה, ובכך לסכל את פעולותיה הציבוריות החשובות".

בנוסף, נכתב כי "הצגת העמותה כגוף קיצוני וקיקיוני הכולל 'משוגעים' העשויים לפעול כנגדך באלימות נועדה גם היא להכפיש את מרשתי ולפגוע ביכולתה לפעול ולגייס תמיכה ציבורית ותרומות. במעשיך, ניצלת את מעמדך התקשורתי הרם כשר בממשלת ישראל על מנת להפיץ שקרים ולהשפיל את מרשתי אשר נמנית על ארגוני המגזר השלישי וכל מטרתה להוות פה לציבור רחב שייתכן ולא תומך בדרכך האישית והפוליטית".

בארגון דורשים מהשר כהנא התנצלות פרטנית כנגד כל אחד מהדברים הפוגעניים שנזכרו ובאותו היקף חשיפה הזהה לחשיפה של הריאיון.

כמו כן, לאור הנזק הכספי שהריאיון הזה גרם, דורשים בעמותה מהשר לפצות אותם על בסכום של 350,000 שקלים.

"אני תקווה כי לא תבחר לנסות ולהסתתר שלא כדין מאחורי חסינותך ולהתחמק מלקיחת אחריות מלאה על מעשיך, וכי תעמוד איתן כנגד טענות מרשתי על אף ההשלכות הצפויות לך מכך. במידה ודרישות מרשי לא ייענו לאלתר, יהא בכך בכדי להעיד עוד על חוסר תום ליבך בפרסום ועל הניסיון הנואל לפגוע בפעולות הלגיטימיות והראויות של מרשתי, ומרשיי יפעלו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם להטיב את נזקם לרבות באמצעות פניה לערכאות", סיכם עו"ד רבינוביץ'.