לוחמים בפעילות מעצרים. ארכיון
לוחמים בפעילות מעצרים. ארכיוןצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל לידיו השבוע את תחקיר ליל המעצרים בכפר ברוקין שבו פעלה יחידת דובדבן ובמהלכו נפצעו סרן ד' ורס"ל י' באורח קשה מאש חבריהם.

את התחקיר ערך מפקד פיקוד המרכז האלוף יהודה פוקס ועולה ממנו כי הטעות שהביאה לפגיעה הקצין והחייל מאש כוחותינו נבעה מחוסר תיאום ובשל העובדה שהם זוהו באופן מוטעה כמחבלים.

בתחקיר צויין כי המעצר אותו ביקשו לבצע השניים, נעשה כחלק ממבצע רחב היקף של אוגדת יהודה ושומרון, שירות הביטחון הכללי וגורמי המודיעין ובמסגרתו בוצע גל מעצרים נרחב לסיכול תשתית צבאית של ארגון הטרור חמאס שעתידה הייתה לבצע פיגוע במתווים שונים.

הרמטכ"ל קבע כי הכוחות עמדו במשימתם והביאו לסיכול של חלק נרחב מתשתית טרור של החמאס, ביהודה ושומרון. הוא שיבח את פעילותם המקצועית והנועזת של לוחמי יחידת דובדבן והביע הערכה לשותפים הנוספים בפעולה, בהם כלל גורמי המודיעין, השב"כ ופיקוד המרכז.

עם זאת, האירוע הסתיים בפציעתם של סרן ד׳ ורס״ל י׳, תוצאות אשר הובילו לתחקור מעמיק והפקת לקחים. מהתחקיר עלה שבמהלך הפעילות למעצר אחד המחבלים, פתח המחבל בירי לעבר הלוחמים בחצר הבית ואלו הגיבו באש. המחבל נימלט מהחצר, מפקד הפלגה שהיה מחוץ לחצר יחד עם הקשר שלו, חתר למגע לכיוון המחבל, ביצע לעברו ירי ופגע בו. במהלך ריצתם, חדרו לחצר, נפגעו מאש כוחותינו ונפצעו באורח קשה.

הרמטכ״ל קיבל את מסקנות התחקיר כפי שהוצגו ובראשן השגיאה בכניסה לשטח החצר ללא תיאום מבצעי עם יתר הכוח. בהמשך לכך, הדגיש הרמטכ״ל את חשיבות ההבנה והשליטה של הלוחמים בסביבה המבצעית בה הם פועלים.

"אני מבקש לאחל החלמה מהירה לפצועים, באירוע הזה לוחמי יחידת דובדבן מנעו בגופם פגיעה באזרחי ישראל. צה״ל ימשיך לסכל טרור, להגן על האזרחים ובמקביל לתחקר כל אירוע ביסודיות, ללמוד ולהשתפר. לצד זאת, בלחימה מתרחשות טעויות ונגבה אתכם גם במקומות בהם אתם שוגים, אני סומך עליכם, על רוח הלחימה שלכם, על חשיפת האמת ועל כושר הלמידה שלכם", סיכם הרמטכ"ל.

נזכיר כי מבצע המעצרים במסגרתו אירעה התקרית חשף חומרי נפץ ומטענים רבים שהיו אמורים לשמש מחבלים שהתכוונו לבצע פיגוע בירושלים. חומרי הנפץ הוסתרו בתוך באר מים בעומק של מספר מטרים והתגלו בעקבות מודיעין שהעביר שירות הביטחון הכללי.

המחבל שנעצר בכפר ברוקין במהלך התקרית היה המהנדס של אותה רשת טרור. הוא האיש שתכנן את המטענים ובעצם את כל כלי הנשק ואמצעי הלחימה שיועדו לשמש את המחבלים לבצע את סדרת הפיגועים שתכננו.