צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי צילום עצמי

על רקע התחדשות המשא ומתן על חזרה להסכם הגרעין, איראן מבצעת מפגני כוח לאחרונה, תרגילים צבאיים ביבשה, בים ובאוויר ושולחת איומים אל עבר ישראל.

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי אמר ב-103FM כי "ככל שנתקרב לשיחות על כביכול הפסקת התוכנית הגרעינית או פיקוח עליה נראה יותר איראן בסוריה, בעיראק ומאיימת כלפי ישראל. השבוע איראן החלה בתמרון יבשתי ואווירי וימי ענק, ממש התגרות של ממש בחופי המפרציות. הראתה את הכוח שלה בטילים ארוכי טווח ושיוט וכו', וכל זה כדי לומר 'אנחנו קולטים את המערב, אתם רוצים לדבר איתנו ולחוצים. כך אנחנו נקבע את סעיפים ההסכם'".

הוא ציין כי במשא ומתן שיתחדש בסוף החודש, "ידברו על דחיית תוכנית הגרעין ופיקוח אבל מה עם שאר המקומות? סוריה, עיראק, החיסול השבוע, השתלטות בתימן ובסוריה. האיראנים מבינים שהאפשור האמריקני והעלמת העין – נדבר ותמשיכו להיות הילדים הרעים של האזור".

על האיום ששלח מפקד חיל האוויר האיראני כלפי ישראל הגיב, "הם ראו במוצ"ש שעבר שלא קורה כלום כאשר מנסים לחסל את ראש ממשלת עיראק, וכשרואים שהאמריקנים לא הגיבו על העניין הזה, הם הבינו שהדלת פתוחה לאיים על ישראל".

ידיעה מפתיעה שהתפרסמה השבוע חשפה כי הנשיא הסורי אסד פעל להדחת מפקד איראני בכיר. "גם הוא מבין שההתגרות של איראן על אדמתו בסוף תסבך אותו. ישראל מגבירה את המתקפות בשבועות האחרונים כיוון שהאירנים גם מגבירים את הלחץ שלהם להעביר נשק לחזבאללה. ישראל מסכלת, אסד לראשונה השבוע פיטר מישהו ממשמרות המהפכה, וקיבל הזמנה לפגישה עם שר החוץ של האמירויות בפעם הראשונה, מאז 2011", אמר יחזקאלי והוסיף: "אסד רוצה להציל את עצמו".

כשנשאל האם יש בכוחו של אסד לאיים על האיראנים ולגרשם מאדמתו השיב: "אין לו את הכוח הזה ממש, אבל יש לו כוח להצר את צעדיו ולומר לו 'אתה תסבך אותי במלחמה'. הוא חייב לאיראנים הרבה, הם הרי הצילו אותו במלחמת האזרחים. מצד שני, הוא לא רוצה שהאירנים ישתלטו שם, והם משתלטים. זה קו דק אבל אין לו את הכוח לצאת נגד איראן לכן הוא זועק לעזרה של העולם הערבי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו