ד"ר עליזה לביא
ד"ר עליזה לביא צילום: חזקי ברוך

שבעים ואחת נשים מציגה חברת הכנסת לשעבר עליזה לביא בספרה החדש 'עכשיו תורך', שבעים ואחת סיפורי חיים שהיא מקווה שידברו אל נערות רבות מהעיר ומהכפר, דתיות, חילוניות, מתנחלות וחרדיות וילהיבו אותן.

המשימה שנטלה על עצמה לביא קשה במיוחד שכן קהל היעד שהיא מכוונת אליו הוא ילדות בנות 11 בואכה 12, גיל ה'בת מצווה', אירוע שפעמים רבות נוטה להיות טיפה מוחמץ, בטח ובטח בהשוואה לאחיו ה'בר המצווה'.

"נשים רבות חוגגות בת מצווה מאוחרת", מספרת לביא, "אצלנו במשפחה - בבת מצווה של בתנו השנייה, ארבל, כבר הכרתי את הטקסים המסורתיים של יהדות איטליה והצעתי לה לשחזר אותם".

"ארבל בחרה לשלב נוסח תפילה של בת מצווה, על פי מנהג יהודי איטליה. אנו, סבותיה, דודותיה, אחותה הבכורה ואני, שאף אחת מאיתנו לא נשאה תפילה ביום הבת מצווה שלה, הצטרפנו אליה. סבתא דינה, שעלתה מטריפולי בראשית שנות ה 50, אמרה: “זוהי גם הבת מצווה שלי."

71 הנשים שבחרה לביא להציג בספר מתפרשות על פני מגוון תחומים ותקופות, ממרים הנביאה ועד גולדה מאיר ונעמי שמר, ולביא מספרת כי היא בחרה דווקא בהן בגלל מעשיהן, אבל גם בזכות האופן שבו דיברו אל לבה.

"עכשיו תורך! – מסע הבת מצווה שלך"
עיצוב עטיפה: אמרי זרטל

"אלו נשים שהמושגים "אחריות", "תרומה", "ראש גדול" מאפיינים אותן, נשים שהוסיפו נדבך משמעותי לעם היהודי ולחברה הישראלית. נשים שהן חלק ממארג נשי-יהודי-היסטורי שלם וגדול. כל אחת מנשים אלה היא דמות מרתקת ומעוררת השראה, ולמרות זאת על רובן לא לומדים ולא מכירים".

"קשה לי לבחור" היא עונה כשאני שואל אם יש דמות אחת אליה התחברה במיוחד במהלך הכתיבה, "כל דמות רתקה אותי וככל שנחשפתי ולמדתי בקשתי לדעת יותר. לצערי המידע הקיים על רוב הדמויות לוקה בחסר".

"על מעט מהן נכתבו ביוגרפיות מקיפות והתיעוד הוא דל. לא מעט שיחות דמיוניות ניהלתי עם הדמויות כדי לבחור איך נכון להציגן ובמיוחד בדרך שתדבר אל מגוון הבנות הצעירות".

"אני הקדשתי את הספר לגיסתי אחות-ליבי אלכסנדרה לביא שנפטרה לפני חצי שנה לאחר שניצחה את הסרטן במשך 11 שנים ולימדה את כולנו שיעור באמונה, הכרת הטוב ושמחה".

לביא מספרת כי התגובה שמרגשת אותה כל פעם מחדש היא לשמוע מנשים את סיפורי חייהן - ולשמוע את כאבן על היעדר הבת מצווה, החוסר בה, ההתעלמות או העובדה שלבנים במשפחה חגגו ברוחב יד והשקיעו ולבנות לא.

היא מקווה שבזכות הספר והדמויות המופיעות בוהן תוכלנה לבחור בהשראתן דמויות נוספות שבשל קוצר המקום לא נכללו בספר. "ייתכן שסיפורי חייהן יסייעו לכלת הבת מצווה" היא מסכמת, "למצוא את הקול האישי שלה ולהביע אותו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו