לוחם כפיר בגבול עזה
לוחם כפיר בגבול עזה צילום: דובר צה"ל

לאחר סיומה של עבודת מטה שנערכה בצה"ל, הוחלט על שינויים ועדכונים בהוראות הפתיחה באש. ההחלטות אושרו על ידי הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי.

השינוי הדרמטי ביותר: היתר לירות לעבר גנבי אמצעי לחימה ותחמושת בבסיסי צה"ל ובשטחי אש.

חופש הפעולה של החיילים הורחב גם בגבול מצרים, כך שיוכלו לבצע ירי לעבר מבריחי סמים ואמצעי לחימה באזור המכשול הביטחוני החדש בגבול - דבר שנמנע מהם בעבר.

הנוהלים החדשים הפתיחה באש החדשים יופצו במהלך הימים הקרובים לחיילים בגזרות השונות, והם אמורים להיכנס לתוקף כבר בימים הקרובים.

בצה"ל אומרים כי הוראות הפתיחה באש מותאמות לתמונת המצב ולאתגרים המבצעיים העדכניים. בשבועות האחרונים פועלים בצה"ל להטמעת השינויים, ונערכות ההתאמות הנדרשות בהכשרות הרלוונטיות, כך שהחיילים יתודרכו מעתה על בסיס ההוראות המעודכנות בהתאם לגזרה המבצעית.

תנועת אם תרצו, המלווה את צעדת האמהות וממובילות המחאה הציבורית לשינוי הוראות הפתיחה באש מסרה, ''מברכים על השינוי החשוב בהוראות הפתיחה באש, סוף סוף חיילי צה''ל יוכלו לעצור את גניבת הנשקים מבסיסי צה''ל. עם זאת, הדרך עוד ארוכה להשבת ההרתעה: כל עוד חיילנו מופקרים בגבול עזה עם הוראות פתיחה באש שביניהן ובין הגנה על חיי הלוחמים אין שום קשר, הרי שחייהם עדיין בסכנה. כמי שמלווים את צעדת האמהות נמשיך ללחוץ ולקרוא לדרג הצבאי והמדיני לתת לחיילי צה''ל כלים להגן על עצמם".

תנועת רגבים מסרה: "זהו צעד ראשון בהשבת כושר ההרתעה לצה"ל ותחושת הביטחון והמסוגלות ללוחמים שידיהם נכבלו במשך שנים ארוכות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו