ראשי שדולת העם היהודי בכנסת
ראשי שדולת העם היהודי בכנסתצילום: ערוץ 7

שדולת העם היהודי הושקה היום (שני) בכנסת בראשות ח״כ דוד ביטן, ח״כ מירב בן ארי וח״כ יבגני סובה, ובשיתוף הסוכנות היהודית.

מדובר בשדולה הגדולה ביותר בכנסת ומונה 64 ח"כים. היא תעסוק בחיזוק הקשר בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות ובקידום סוגיות מרכזיות הניצבות על סדר היום המשותף של העולם היהודי ומדינת ישראל, באמצעות הגברת השיח בין חברי הכנסת לבין מנהיגים יהודים.

בין היתר יעסקו חברי השדולה בהעמקת הקשר האסטרטגי בין ישראל לבין יהדות התפוצות, בחיבור הדור הצעיר לישראל ולעולם היהודי, ובהבטחת שלומן של הקהילות היהודיות בחו״ל על רקע ההחמרה בתופעות האנטישמיות בעולם.

באירוע בירך הנשיא יצחק הרצוג והשתתפו יו״ר הכנסת ח״כ מיקי לוי, שר החוץ ורה״מ החליפי יאיר לפיד, שר התפוצות ד״ר נחמן שי, שרת העליה והקליטה פנינה תמנו שטה, יו״ר האופוזיציה ח״כ בנימין נתניהו, יו״ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו״ר הסוכנות היהודית בפועל יעקב חגואל, ומזכ״ל הסוכנות היהודית ג׳וש שוורץ שהציג דו״ח על מצב העם היהודי בעת הקורונה.

ח"כ יבגני סובה אמר כי "מדינת ישראל מהווה בית לכל יהודי בעולם באשר הוא, הויכוח הפוליטי שמתחולל בכנסת סביב שינוי אפשרי של חוק השבות הוא פגיעה עמוקה בקשר ההדוק שלנו עם יהודי התפוצות. גלי העליה השונים בנו והעצימו את מדינת ישראל וימשיכו להיות התווך המרכזי בבניין הארץ".

ח"כ מירב בן ארי ציינה כי "זאת זכות גדולה עבורי להוביל את השדולה הזאת, אני חושבת שאנחנו לא מכירים מספיק את העם היהודי והשדולה הזאת תעמיק את ההיכרות ותחזק את הקשר עם יהדות התפוצות. זאת אחת השדולות החשובות בכנסת בעיני ואני מברכת על הקמתה".

ח"כ דוד ביטן הוסיף, "הייתה לי הזכות לפעול למען עמנו בתפוצות עת פעלתי כיו״ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות, ובמסגרת השדולה שפועלת לחיזוק הקשר עם העולם היהודי בתפוצות ובמאבק באנטישמיות. זו אחת השדולות החשובות ביותר בכנסת ואין שליחות גדולה יותר ממטרותיה".

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית סיכם: "אני מברך על הקמת השדולה ומקווה שהירתמות חברי הכנסת בפעילות למען העם היהודי היושב בתפוצות תסייע בעלייתם לארץ, במאבק העיקש באנטישמיות, בשיפור השפה העברית ועוד."