מאיפה הגיע הכסף?
מאיפה הגיע הכסף? צילום: צילום מסך

בחינה של פרסומי הרש"פ מעלה ספקות באשר למהות חצי מיליארד השקלים שהעבירה ישראל לרש"פ בעקבות הבטחתו של שר הביטחון בני גנץ.

מי שבחן את הפרסומים ברש"פ הוא עו"ד מוריס הירש, בעבר ראש התביעה הצבאית ביו"ש וכיום חוקר במכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית'. שוחחנו אתו על התהיות והגרסאות הסותרות בין ישראל לרש"פ סביב מאות המיליונים שהועברו.

"לפני כשנה וחצי המציא שר הביטחון דאז, נפתלי בנט, את הרעיון לתמוך כלכלית ברש"פ. דובר אז במתן הלוואה שהיא למעשה מתנה לרש"פ בגובה של 800 מיליון שקלים, אבל העניין ירד מהפרק בגלל הסירוב של הרש"פ לקבל מאיתנו כספים בחודש מאי. הרש"פ ניתקה אז איתנו קשרים כי היא סברה שישראל תתקדם עם רעיון החלת הדין הישראלי ביהודה ושומרון. שנה וקצת קדימה שר הביטחון דאז, ראש הממשלה היום, מעלה שוב את הרעיון לתמוך כלכלית ברש"פ. הפעם מדובר בחצי מיליארד שקלים".

מוסיף הירש ומספר כי בתשובה של דוברת המתפ"ש נאמר ש'הוחלט לתת הלוואה בסך 500 מיליון שקלים והלוואה זו תוחזר בפרק זמן מסוים', אלא שבחודש ספטמבר פרסמה הרש"פ דו"ח כספי חודשי, כפי שהיא מפרסמת באופן קבוע בעקבות התחייבויותיה לקהילה הבינלאומית לנהוג בשקיפות כלכלית. בדו"ח הזה יש הערה שאומרת 'קיבלנו מהצד הישראלי 500 מיליון שקל מעבר לכספי המיסים הרגילים, ומתוכם 400 מיליון הם כספים שישראל חייבת לנו מלכתחילה ו-100 מיליון הם מקדמה על חשבון הכנסות עתידיות'. כעת עולה השאלה מתי ישראל מורידה כסף מהרש"פ? החוק היחיד שמאפשר הורדה של כסף מכספי המיסים של הרש"פ הוא חוק הקיזוז שעבר ביולי 2018 ובו נאמר שכל שנה הרש"פ משלמת כסף למחבלים ובשנה שלאחר מכן מורידים את הסכום הזה מכספי המיסים. זהו חוק הקיזוז ובחשבון של הקיזוז יש כמיליארד וחצי שקלים. החוק מוסיף וקובע שאפשר להפשיר את הכספים הללו רק כששר הביטחון קובע שעברה שנה שלמה שבה הרש"פ לא שילמה ולו אגורה אחת למחבלים, מה שכמובן לא קרה. לכן לא ניתן היה להפשיר את הכספים".

לעומת כל זאת הרש"פ מבהירה שלמרות החוק הישראלי הכספים הופשרו והועברו לה כמתנה גדולה, ואלו אותם 400 מיליון שקלים.

"תשובת דוברת המתפ"ש מוסיפה עוד טפח כאשר היא אומרת שהלוואה לרש"פ לא מגיעה ממשלם המיסים הישראלי. אז מניין הגיעו הכספים? איזה כספים יש לממשלת ישראל שהם לא כספי משלם המיסים הישראלי?", שואל עו"ד הירש ומעיר כי "זה או הכספים שלנו כמשלמי מיסים או שאלו כספים מוקפאים. אנחנו לא מודעים לחשבון ענק כלשהו שממנו יכולה ממשלת ישראל לחלק מתנות לכל דיכפין בגובה של חצי מיליארד שקלים. אני משער שהעצמאים היו צמאים לכספים הללו, אבל מסתבר שיש חשבון שיש בו לפחות חצי מיליארד שקל וממנו אפשר לחלק למי שמשלם משכורות למחבלים, רודף את חיילי צה"ל בבית הדין הבינלאומי, מפר את החוק, מסית נגד ישראל וקורא לנו מפיצי מחלות. על זה אנחנו משלמים מאותו חשבון מיוחד".

"מכיוון שהפלשתינים טוענים שישראל העבירה להם את הכסף שלהם, כלומר שהם לא יצטרכו להחזיר את הכסף לעולם, ממשלת ישראל חייבת לפרסם את ההסכם בינה לבין הרש"פ שבמסגרתו הועברו הכספים הללו. הרי לא ניתן להעלות על הדעת שישראל העבירה לרש"פ חצי מיליארד שקלים כהלוואה ואין מסמך כתוב, אז יתכבד שר האוצר ויפרסם את המסמך הזה או שיאשר שהגרסה הפלשתינית היא הנכונה ואז נדע מה בדיוק קרה פה".

לדבריו הצגת מסמך שכזה חייבת להגיע על מנת להוכיח לעולם את שקריות הטענה הפלשתינית, שכן כעת אין גרסה ישראלית והגרסה היחידה שקיימת היא זו הפלשתינית ולפיה הכספים הללו הם כספים השייכים לפלשתינים. "גם לצורך עמידה עתידית מול הקהילה הבינלאומית ישראל צריכה להציג מסמך שמראה שנציג הרש"פ חתום על מסמך הלוואה".

הצגנו בפני דוברות המתפ"ש (מתאם פעילות הממשלה באיו"ש) את הטענות שמעלה עו"ד הירש ואת המסמך הפלשתיני המוכיח את דבריו. בתגובה לדברים נמסר כי "ההלוואה ניתנה מתוך כספי הסילוקין העתידיים שהרש״פ הייתה אמורה לקבל מהגבייה הישראלית". אז למה ישראל הרשמית לא מבהירה שהדו"ח הפלשתיני שקרי? עדיין לא ברור.

השורה המטרידה בדו"ח הרש"פ
השורה המטרידה בדו"ח הרש"פ צילום: צילום מסך