חוגג 50
חוגג 50 צילום: אינטל

אינטל מציינת יובל להשקתו של Intel® 4004, המעבד הראשון בעולם שסלל את הדרך למהפכת המחשוב המודרני, ושינה למעשה את פני האנושות כולה.

בפועל מעבד ה-4004 תוכנן להיות אב הטיפוס של המחשבון הראשון, ובשל "טעות" שנוצרה בשינויים שעשו באינטל עת פיתוחו, הפך למוצר פורץ דרך שפתח את הצוהר לעולם הטכנולוגיה.

הצלחתו של ה-4004 הוכיחה שניתן לייצר כח מחשוב רב באמצעות מעבד בגודל של ציפורן אנושית, וסגרה את הגולל על תקופה ארוכה של מוצרי מחשוב בממדים עצומים.

כעת, 50 שנים מאז אותה "טעות", אנו עדים למציאות טכנולוגיות שעולה על כל דמיון של אלו שהיו הראשונים להביא אותה לפתחנו, ואף שלנו, כשאנו פוגשים טכנולוגיות חדשות שלפני מספר שנים היו נראות לנו בלתי אפשריות לגמרי.

מעבד הוא ה"מוח" שאחראי על הפעלת מרבית אמצעי הטכנולוגיה באשר הם ולפיכך המצאתו שקולה להמצאת הפיתוחים הגדולים ביותר ששינו את פני האנושות. אף שכולנו מתייחסים למכשור טכנולוגי כמובן מאליו, רובנו לא מבינים את תפקידם של המעבדים ביכולת להפעילו ואת העצמה שהם מספקים לצרכים טכנולוגיים שונים. מעבדים משולבים כמעט בכל היבט בחיי היומיום של בני אדם - בין אם בסמרטפונים, מחשבים, מוצרי גיימינגוקונסולות משחק, מצלמות, ציוד ומערכות בתחום הרפואה, רכבים אוטונומיים, מתקני התפלת מים, מטוסים ועוד.

עד לפיתוח ה-4004 הדרך היחידה להשיג עוצמת מחשוב בהיקף דומה הייתה באמצעות "מיינפריים", מחשב עצום מימדים שהצריך מרחב בסדר גודל של חדרים שלמים. אולם מאז הוולדו של המעבד הקטן נעשה השינוי הגדול ביותר באופן שבו ניתן לייצר מחשבים.

כמו כן מפיתוח לפיתוח המעבדים השתכללו בצורה דרמטית עד לאלו שאנו מכירים היום. מעבד ה-4004 הראשון למשל הכיל 2,300 טרנזיסטורים ומעבד אלדר לייק 12 gen core החדש שהושק לאחרונה, מכיל מיליארדי טרנזיסטורים; המעבד הראשון כלל ליבה אחת בלבד (1 core) ואילו מעבד אלדר לייק החזק שיצא לאחרונה לשוק מכיל 16 ליבות.

"השנה אנו מציינים יובל להשקתו של מעבד 4004, חלוץ הטכנולוגיה המודרנית שכולנו מודים על הוולדו. אם תחשבו על כל ההישגים אליהם הגענו בחצי המאה האחרונה, תבינו מיד כי מדובר ברגע רב-חשיבות בהיסטוריה של הטכנולוגיה, משום שהשבב הזה הוא זה שייצר את הבסיס לעולם המחשוב ואפשר לו להמריא לגבהים חדשים". כך כתב פט גלסינגר, מנכ"ל אינטל העולמית במכתב שייעד לעובדי החברה. "כשאנו מביטים קדימה ל-50 השנים הבאות ואילך, אנו נרגשים להמשיך ולהוביל חדשנות שתמשיך להשפיע באופן ייחודי וחדשני לזו שנראתה לפני".

"במבט לאחור כבר בשנת 1970 היה ברור שהמעבדים ישנו את האופן שבו אנו מתכננים מערכות ועוברים מחומרה לתוכנה. אולם, המהירות שבה המעבדים התפתחו עם הזמן ואומצו על-ידי התעשייה הפתיעה גם אותנו" אמר פדריקו פאג'ין, לשעבר מהנדס באינטל והאיש שתכנן וייצר את ה-Intel 4004 עם טד הוף וסטן מזור.