מה מסתיר אונר"א מהעולם
מה מסתיר אונר"א מהעולם צילום: עבד רחים קעטיב. פלאש 90

בבריסל מתקיימת היום ועידת המדינות התורמות לאונר"א, ארגון הפליטים המיוחד שהקים האו"ם עבור הפלשתינים. הועידה מתקיימת בצל החלטת הממשל בוושינגטון להחזיר את תקצוב הארגון אחרי שנות הבצורת שהחיל עליו דונלד טראמפ.

על המשמעויות של הועידה שוחחנו עם מי שחוקר את אונר"א, פעילותו ומימונו מזה עשרות שנים, דוד בדין. בפתח השיחה ביקשנו מבדין לתמצת את הדברים שהיה אומר לו ניתנה לו ההזדמנות להתייצב לנאום קצר בפני באי הוועידה. בדין נענה לאתגר:

"אתם מעבירים כסף לחינוך וזה טוב, אבל אם מערכת החינוך שלהם עוסקת בהסתה פרועה, ספרי לימוד שמשבחים רוצחים, מוחקים את ישראל מהמפות, ספרי לימוד שמכחישים את זכות ישראל לחיות זה לא מתאים גם למי שרוצה שתי מדינות", הוא אומר ומזכיר גם את הפגיעה בזכויות האדם שמתבצעת על ידי אונר"א שמשאיר את הפלשתינים לצמיתות במחנות פליטים.

"הם לומדים במערכת החינוך החדשה, שאומתה לפני 4-5 שנים, שמקומות כמו רמלה לוד וכו' הם בלתי חוקיים והמפות החדשות שאונר"א מאמץ מגדירות כל ישוב יהודי ככפר ערבי. מדהים שסוכנות של האו"ם עוסקת בדבר שכזה. זה בלתי נסבל", הוא אומר ומציין כי תקצוב הארגון עומד על 1.5 מיליארד דולר ובאתר אונר"א הארגון מתפאר בכך ש-58 אחוז עובר לחינוך. "זה חינוך שעוסק בהכנת העם הפלשתיני למלחמה טוטאלית. חשוב להדגיש זאת. בקיץ צילמנו את קייטנת הנשק של 30 אלף צעירים פלשתינים שעברו קורסי הכשרה לכבוש את פלשתין. מדובר בתלמידי בתי הספר של אונר"א שנערכים כל השנה במועדוני נוער ובקיץ הנבחרים זוכים בפרס הגדול, ללמוד איך מפעילים נשק ומחדירים לראש שלהם בעידוד אונר"א את החובה להחזיר לידיהם את פלשתין".

בדין מדגיש כי לו היה הארגון מכשיר את הדור הפלשתיני הבא לשלום כפי שהוא מתיימר להיות היה הוא עצמו שמח לפרסם זאת "והייתי הופך לכתב הכי פופולארי בעולם, אבל אני הכתב הכי לא פופולארי בעולם כי אני מספר את האמת שהם לא רוצים לשמוע. הם רוצים לשמוע שהם סוכנות סעד למען השלום, אבל זה בדיוק ההיפך".

ואולי, שאלנו את בדין, הם משלבים חינוך לשלום לצד הטמעת הנרטיב הפלשתיני אצל הדור הצעיר? "לפני 33 שנים התחלתי לעסוק בזה ואז זה באמת היה נוסטלגיה. בשנות השבעים כשמישהו אמר שהוא גר בדהיישה אבל הוא תושב יפו צחקו עליו, אבל היום מתייחסים לזה ברצינות. הם מדברים על זה שאנחנו גרים ביפו ונחזור לשם להרוג את כל מי שגרים שם".

"הפקנו 24 סרטים שצילמנו בתוך מוסדות אונר"א והנושא היחיד הוא השאיפה לכיבוש יפו ולוד בכוח הזרוע. אם הם היו דנים באיך להפחית אלימות היינו מפרסמים את זה, אבל זה לא קורה", הוא אומר ומציין כי המרכז לחקר המזרח התיכוןש בראשותו הציג תכנית לשינוי ורפורמה באונר"א ובין השאר עוסקת התכנית בחינוך לשלום, בשקיפות כלכלית, בשיכון הפליטים ועוד, אך כל זה אינו קורה, כדבריו.

בדיו קובע כי עובדי הארגון אינם עובדים סוציאליים כלל ועיקר, כפי שניתן היה לצפות מארגון סעד, אלא מדובר בהשתלטות של ארגוני הטרור על הארגון ועל מוסדות הסיוע. "ארגוני טרור מתחרים על ההשתלטות המקצועית על אונר"א. הם גאים בזה. חשפנו שרשימת החמאס זכתה בבחירות בארגונים המקצועיים של אונר"א. חמאס קיבל 90 אחוז מהקולות".

"אם אלו היו מי שאכפת להם מהאנשים לא היה לי מה לומר, אבל אלו ארגוני חבלה וישראל העלימה עין. כעת ישראל מתחילה להכיר את האיום", הוא אומר ומציין כי בשנתיים האחרונות החלה מודעות בהנהגה הישראלית סביב המתרחש באמת באונר"א ומוסדותיו.

"שלחנו צוות צלמים לתעד את מחנות הפליטים ליד בית לחם, עאידה ודהיישה. כל התמונות שצולמו שם הם בנושא אחד של הריגת יהודים. אני לא רואה שם שנאה אלא הכנה לרצח. מול שונאים היו שולחים צוות פסיכולוגים, אבל כאן יש הכנה לאלימות".

בדין מספר על פגישות עם אנשי לשכת מזכ"ל האו"ם שהתברר שאינו מודע לתכני ספרי הלימוד של הארגון שתחת אחריותו. בדין ואנשיו העבירו ללשכת המזכ"ל את הספרים הרלוונטיים ותכני ההסתה שבהם. המסר שהועבר ממזכ"ל האו"ם לבדיו ואנשיו היה שהדרך הנכונה לפעול היא מול המדינות התורמות לאונר"א, להבהיר להם את המתרחש ולחייב אותם לעקוב אחר נתיבי הכסף שהם מעבירים לארגון.

"התורם הגדול ביותר הוא גרמניה ועברנו עכשיו סיבוב של הרצאות שם עם הסרטים הרלוונטיים. הגיע הזמן שישראל הרשמית תדרוש שינוים ביחס הגרמני לאונר"א".

על מספריהם של הפליטים הפלשתינים על פי רשומות אונר"א מציין בדין כי בעוד המספרים באונר"א הם 5.3 מיליון בני אדם, הרי שלו היו הפלשתינים נדרשים לעמוד בתקני הפליטות הבינלאומית ולא על פי תקני הפליטות המיוחדים להם היו לא יותר מעשרים אלף פליטים שאכן ראויים להגדרתם זו. "היתר הם צאצאי פליטים, אבל מכתיבים להם שהם צריכים להגדיר את עצמם כפליטים. בשמאל מדברים על הפרת זכויות אדם, אבל האם השארת אוכלוסייה של למעלה מחמישה מיליון איש ב-59 מחנות פליטים בכפייה ונגד רצונם, זו לא פגיעה בזכויות אדם? הם נשארים שם בגלל זכות השיבה. הצוות שלנו מדווח שבג'באליה מסתובבים הילדים עם מפות מדויקות של רחובות אשקלון אשדוד באר שבע וכו' והם חושבים שהם יחזרו לשם".

עוד מספר בדין כי כאשר ישראל פתחה את שעריה לפועלים מעזה הם התכנסו ושרו על זכות השיבה מתוך תחושה שהנה הם חוזרים לבתים שלהם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו