ילדים בסדנת פרחי פלסטיק
ילדים בסדנת פרחי פלסטיק צילום: רינת לוק-אלחייק

לקראת חנוכה רתמה הקרן הקיימת לישראל את האמנית הסביבתית רינת לוק-אלחייק ליצירת חנוכיית ענק שתהיה בנויה מפסולת שאינה מתכלה, יצירה שתצטרף למעל 100 מיזמים אמנותיים שיצרה לוק-אלחייק ומוצגים ברחבי הארץ.

בראיון לערוץ 7 היא מספרת על החנוכייה שתוצב ברחבת המוסדות הלאומיים בירושלים ומזמינה את הציבור הרחב להצטרף להקמתה ועיצובה של החנוכייה הייחודית.

"היה מרגש כשפנו אליי מהקק"ל, מה שנותן לי הכרה כאמנית שפועלת לפעמים בשכונות נסתרות", היא אומרת ומספרת על מבנה החנוכייה עצמה: "הבסיס של החנוכייה ידמה מעין שיח או עץ, משהו מעולם הטבע, גזע מתפתל, והקנים יהיו ענפים. גולת הכותרת תהיה השימוש בבקבוקי פלסטיק שיהיו לפרחים".

הפיכת בקבוקי פלסטיק לפרחים ועלים צבעוניים היא חלק מעבודתה הרציפה של לוק-אלחייק עם בני נוער במוסד הסגור 'איתנים' וגם בחנוכייה המתוכננת ישולבו כבר בתחילה פרחים, עלים ופרפרים שיצרו בני הנוער ובהמשך ישולבו פרחים ועלים שייצרו אזרחים, נוער ומבוגרים שיגיעו במהלך ימי החנוכה לסדנאות יצירה סמוך למקום הצבת החנוכייה.

לוק-אלחייק רואה אמירה סמלית בהצבת הפרחים הראשונים דווקא מיצירותיהם של בני נוער שנמצאים במקום סגור ולמעשה הפרחים מוציאים את יצירתם החוצה אל העולם. לשאלתנו אם מעבר ליצירת פרחים ועלים יהיה מקום ל"דעתנות יצירתית" של הילדים שיהיו שותפים למיזם, היא משיבה ומדגישה כי אמנם מפגשיה עם ילדים מניבים תמיד רעיונות יצירתיים ונפלאים, אך במקרה זה חשוב שהחנוכייה תהיה הומוגנית ויצירה שלמה, ולכן שזירת הפרחים על החנוכייה תתבצע על ידה, אך הפרחים לגווניהם יהיו יצירה משותפת של מבוגרים ובני נוער שיחברו למיזם שהוא מעין פסיפס חברתי.

בהתייחס לעשרות יצירותיה הפזורות ברחבי הארץ, בין אם כפסלים ובין אם כפסיפסים על קירות וכיוצא באלה, שאלנו אם היא אכן חשה שיצירות אלה תורמות לתודעה סביבתית. לוק-אלחייק משיבה: "לשמחתי בכל קהילה קטנה כגדולה שאני פועלת בה אני רואה ניצנים של מודעות. זה לא רק לעשות פרח ולזרוק אותו לפח בפסח הקרוב, אלא התערבויות פיזיות במרחבים ציבוריים. אם אני פועלת עם אוכלוסיה חרדית בשכונה ב' ברמת בית שמש ושם הקהילה יוזמת ו"משתלטת" על מרחב נטוש ומוזנח ומלא עשבים והופכת אותו למקום נעים שטוב להיות בו ולשחק בו עבור הילדים, יש לזה אדוות בתוך הבתים והחברה. עשייה שיוצאת החוצה ומהחוץ פנימה. זה דבר עם משמעות. ילד שמנקה את השכונה שלו ורואה איך יוצרים קונסטרוקציה ויוצקים בטון ויוצרים על זה יצירה, מופנם אצלו שמתחת לכל הדבר הזה יש פסולת שאפשר להפוך לדבר אחר".

לדבריה גם אם לפעמים נראה שלילדים קל יותר להפנים את ערכי הסביבה יותר מאשר למבוגרים שנטועים תודעתית לפני שניים או שלושה עשורים, הרי שהתמורות ניכרות גם אצל מבוגרים וגם הם יוצרים מעורבות קהילתית סביב גינות שכונתיות ועוד. "אני לא מתיימרת לומר שכל הפרויקטים חוללו מהפכות, אבל אם כל אחד יפעל ברדיוס הקרוב שלו, תהיה לזה השפעה. גם החנוכייה לא תמגר את הפלסטיק, אבל יש בה העלאת מודעות וחשוב שקק"ל נושאת את דגל איכות הסביבה ומבינה את חשיבות הטמעת ערכי איכות הסביבה והתחממות גלובלית".