ח״כ כלפון במעמד הקבורה
ח״כ כלפון במעמד הקבורהצילום: דוברות

בבית העלמין החדש בלוד נטמנו השבוע עצמותיהם של רבי חיים בלעיש זצ"ל, רבה הראשי של טוניסיה ורעייתו זצ״ל, לאחר שהועלו ארצה מטוניס לקבורה בישראל.

במעמד המרגש השתתפו רבנים ובני העדה הטוניסאית מכל רחבי הארץ, וכן ראש העיר לוד יאיר רביבו וח״כ יום טוב כלפון (ימינה).

רבי חיים בלעיש זצ"ל נולד בשנת תרכ"ד-1864 ונפטר בהיותו בן 83 שנים, ביום כ' בסיוון התש"ז-1947.

ראש העיר לוד רביבו: ״כל מכריו ומוקירי זכרו מעידים ומספרים שכל ימיו היה מקודש לתורה ולגמ"ח, מסייע בידי כלות וחתנים עניים וממלא משאלות לבם לטובה, היה ממחזיקי ישיבת ׳חברת התלמוד׳ בתוניס, עניו וצנוע, אוהב שלום ורודף שלום, תלמיד חכם גדול בתלמוד, והיה עושה גדרים וסייגים בתוניס למען קיום התורה. זכות גדולה לנו העיר לוד ותושביה, שזכינו לקבורת הצדיק באמותינו, זכותו תגן עלינו״.

רבי חיים בלעיש היה הרב הראשי לתוניסיה בתקופת השואה, והיה האב של סבו של חבר הכנסת יום טוב כלפון. ״סבי ליווה אותו לקבורה בתוניס ב-1947 והמשיך את דרכו בבית הכנסת שלו בתוניס ואני זכיתי ב״ה בהתרגשות רבה ללוותו כאן בארץ. סגירת מעגל של ממש עבורי״, אמר ח״כ כלפון.

כלפון סיפר: ״הרב נקבר בבית העלמין החדש בלוד לצדו של רבי משה שתרוג זצ״ל, אף הוא מחשובי רבני תוניסיה שיום פטירתו חל הערב, י״ג כסלו, ושעצמותיו הועלו ארצה לפני 13 שנים.

״את המבצע המדהים הזה של העלאת עצמות הצדיקים מתוניסיה הובילו ישיבת כסא רחמים בראשות מרן הרב מאיר מאזוז שליט״א, יחד עם שלוחי המצווה והנדבנים ר׳ שמואל טרבלסי, ר׳ מאיר פיטוסי ור׳ רישרד פורטוגיי, בשיתוף פעולה עם עיריית לוד והמועצה הדתית המקומית. חזקים וברוכים״, הוסיף ח״כ כלפון.