חתימת ההסכם
חתימת ההסכם צילום: דוברות ההסתדרות

איגוד האבטחה, הניקיון והטיפול הסיעודי בהסתדרות וארגון חברות הניקיון בישראל חתמו היום (רביעי) בבית ההסתדרות בתל-אביב על הסכם קיבוצי כללי שכולל בין היתר עדכוני שכר, שי מוגדל לחג וסבסוד ארוחות לעובדים.

ההסכם יחול על כל המעסיקים בענף הניקיון בישראל החברים כיום בארגון חברות הניקיון או יצטרפו כחברים לארגון במהלך תוקפו של ההסכם. תוקף ההסכם מותנה במתן צו הרחבה ופרסומו ברשומות.

לפי ההסכם, עובד במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 6,552 שקל או 22% מעל שכר המינימום כפי שיתעדכן מעת לעת – לפי הגבוה מבין השניים. שכרו של עובד במשרה חלקית יחושב באופן יחסי לחלקיות משרתו.

עובד בשכר יהיה זכאי לתעריף שעתי מינימלי של 36 שקל או 22% מעל שכר המינימום במשק כפי שיתעדכן מעת לעת – לפי הגבוה מבין השניים. שכרו של עובד במשרה חלקית יחושב באופן יחסי לחלקיות משרתו.

עובד מקצועי (למשל מפעיל רכב לניקוי וטיאוט רחובות; מנקה חלונות מקצועי) במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 7,098 שקל או 32% מעל שכר המינימום במשק. עובד מקצועי בשכר יהיה זכאי לתעריף שעתי מינימלי של 39 שקל, או 32% מעל שכר המינימום השעתי.

מפקח ניקיון (ממונה ישיר על עובדי ניקיון אחרים) במשרה מלאה יהיה זכאי לשכר חודשי מינימלי של 7,644 שקל, או 42% מעל שכר המינימום. מפקח ניקיון בשכר יהיה זכאי לתעריף שעתי מינימלי של 42 שקל, או 42% מעל שכר המינימום השעתי.

כמו כן נקבע שתוספת הוותק תשולם כחלק משכר המינימום הענפי, בשיעור של 2%, וזאת במקום התוספת הקיימת שנקבעה בשיעור מקסימלי של 46 אגורות לשעת עבודה.

הוסכם גם כי גובה השי לחג יעודכן ויעמוד על 250 שקל לעובד (לכל חג).

במקומות עבודה בהם עובדי מזמין השירות זכאים לסבסוד ארוחות, עובדי ניקיון המבצעים עבודתם בפועל באותו מקום עבודה – יהיו זכאים להסדר סבסוד ארוחות באותו האופן ובאותם סכומים ותנאים שמקבלים עובדי מזמין השירות, לרבות כרטיסים הניתנים לרכישת מזון.

הובהר גם כי צבירת ימי המחלה של העובד תהיה לפי הוותק במקום העבודה או אצל מזמין השירות או אצל המעסיק, לפי הגבוה מביניהם.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "ההסכם שנחתם היום הוא מהלך נכון וחשוב שנועד לחזק את העובדים המוחלשים במשק, שנמצאים ברמות השכר הנמוכות. אני קורא לכלל המעסיקים לפעול יחד איתנו לצמצום האבטלה בישראל ולשפר את תנאי העובדים המוחלשים, במיוחד על רקע המחסור החמור בכוח אדם שבא לידי ביטוי ביתר שאת במשבר הקורונה. אני רוצה לברך את יוסי ברבי, את ארגון חברות הניקיון ואת כל העוסקים במלאכה על ההשקעה והמסירות בדרך להשגת ההסכם החשוב הזה. ההסתדרות תמשיך ותפעל למען האוכלוסיות המוחלשות בישראל".

יו״ר ארגון חברות הניקיון בישראל, אבי מזרחי: "חתמנו היום על הסכם מכונן שמעגן את מעמדם של עובדות ועובדי הניקיון ומייצר מחויבות של המדינה, גם כמעסיקה הגדולה במשק, לתת שכר הוגן לעוסקים בתחום. ענף הניקיון, שמהווה את הבסיס לאיכות חיים טובה ובריאה, היה עד עכשיו ילד חורג שלמרות חשיבותו הוזנח ויובש תקציבית. אני מקווה ומאמין כי היום אנחנו מייצרים את תחילתו של השינוי ביחס, בתגמול ובמעמד של ענף הניקיון במשק הישראלי. תודה רבה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ולאנשיו על ההירתמות למהלך החשוב הזה, לענף הניקיון ולמשק כולו".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7