נציגות פורום נשות האברכים בפגישה עם יו"ר סיעת ימינה, ח"כ אורבך
נציגות פורום נשות האברכים בפגישה עם יו"ר סיעת ימינה, ח"כ אורבך ללא קרדיט צילום

ביטול סיבסוד המעונות למשפחות האברכים יידחה עד לראשית ינואר 2022 בשל קושי משפטי.

האם העיכוב הזה של חודש וחצי מהווה בשורה או אולי רק מסבך את משפחות האברכים שיצטרכו באמצע שנת לימודים למצוא חלופה לילדיהם. נעמה מושקוביץ, ממובילות מחאת 'תורתם אמנותן'.

"זה ממש לא פתרון. זה להמשיך את המצב הקיים לתקופה מאוד קצרה", אומרת מושקוביץ ומציינת כי בג"צ הורה למדינה להשיב מדוע לא יידחה ביצוע הגזירה לתחילת השנה הבאה, מה שגם בו אין מענה כולל למצוקה אלא רק דחייה מסוימת. "בג"ץ חשוב שנכון לדחות לשנה הבאה. לא נסתפק גם בזה. נמשיך ללחוץ עד שהוא יבוטל לחלוטין, או לכל הפחות שתהיה החרגה של דיינות ורבנות".

מושקוביץ מציינת כי לפני יומיים נפתחה ההרשמה להגשת בקשות ואברכים אינם יכולים להגיש בקשה לסיבסוד, גם לא כאלה הלומדים לרבנות או לדיינות. לפי שעה, אומרת מושקוביץ "הקריטריונים שנקבעו כדי לקבל סיבסוד לרבנות ולדיינות דרקוניים, לא רלוונטיים ולא יתנו מענה כמעט לאף אחד".

על הקריטריונים הללו מרחיבה מעט מושקוביץ ומסבירה כי כעת ניתן לקבל סיבסוד רק כאשר מדובר במי שסיים מבחן ראשון רבנות בהצלחה. "מדובר באחד המבחנים הגדולים יותר של רבנות. מה קורה עד השלב הזה? לימוד רבנות לוקח שנה וחצי או שנתיים. אין מענה לתקופה שבה הוא לומד. כדי לקבל סיבסוד הוא צריך גם להצליח, כלומר שמי שנכשל לא יקבל", היא אומרת וניתן להוסיף לכך גם את התקופה הלא מבוטלת שחולפת בין ביצוע המבחן לפרסום תוצאותיו.

"זה לא רציני ולא משמעותי. לא נסתפק בתשובה לא רלוונטית שכזו. אנחנו תוהות איפה נמצאים האנשים שאמורים לייצג את הציבור שלנו בממשלה, חברי קואליציה שהם שותפים כעת למהלך הזה מתוקף היותם חברים באותה קואליציה. אנחנו מצפים מהם לשמור עלינו ולהגן על הערכים שלהם, כך שנוכל להמשיך ולקבל את הסיבסוד".

על רעיון ההחרגה של לימודי רבנות ודיינות בלבד, שאלנו אם לא מדובר בפתרון חלקי ביותר שכן מקהילת האברכים רק כעשרים או שלושים אחוז לומדים לרבנות ודיינות. "הציפייה והבקשה שלנו היא שכמה שנים ראשונות יתקבל סבסוד ללא קשר לדיינות ורבנות. אנחנו שומעות מהנציגים של הציבור הדתי לאומי בכנסת שזה בעבודה והם על זה, אבל כרגע ללא תוצאות. אי אפשר ללכת למכולת עם המילים האלה. נדרש פתרון בשטח ואנחנו מצפות מחברי 'ימינה' להפעיל את הכוח הפוליטי שלהם, לומר דברים ברורים מול ליברמן שמשמיע קול ברמה. אנשי 'ימינה' שותקים ואומרים שהם עובדים על זה אבל אנחנו לא רואות תוצאות בפועל".

מושקוביץ' מספרת על שיחות שממשיכות להתקיים מול אנשי 'ימינה', אך כאמור המענה שמגיע שוב ושוב הוא שהנושא בטיפול ו"אין שום תוצאות בשטח. אני תוהה מה הם עושים. כמה כוח פוליטי הם מפעילים ומבהירים שיפעילו את זכות הוטו שלהם. לא ברור אם הם אולי מסתפקים בנחמדות. אנחנו לא רואות עמידה על העקרונות".

לשאלתנו מבהירה נעמה מושקוביץ כי בשיחות עם אנשי 'ימינה' לא נשמעות התבטאויות בנוסח 'אתם לא המצביעים שלנו ולכן נסתפק במה שנעשה עד כה', "אין אמירות כאלה. אלה אנשים שמצהירים על המחויבות שלהם לערכי הציונות הדתית ואני מאמינה שהם מלאים ברצון טוב. אני תוהה לעצמי עד כמה הרצון הזה מגובה בנכונות להפעיל כוח ולדפוק על השולחן. ללא היכולת לעשות זאת בנושא כזה עולה השאלה הכבדה בשביל מה הם בממשלה".

לנוכח שאלת בג"ץ את המדינה אם לא נכון לדחות את ביטול הסיבסוד לשנה הבאה, אומרת מושקוביץ: "כרגע לצערינו הגוף היותר משמעותי שלכאורה שעומד לצידנו הוא בג"ץ, גם אם לא במהות אלא רק בנושא העיתוי. הם לא מסכימים לעמדתנו שיש כאן אפליה ולא מקבלים את טענתנו על חוסר ההגינות הערכית שבדבר, אבל ברמת העיתוי בג"ץ הוא זה שבעזרת ה' יוכל לעזור לנו יותר מחברי הכנסת שמייצגים את הערכים שלנו וכואב לראות את זה. אנחנו עדיין מצפים לראות שהגזירה הזו תבוטל לחלוטין, וזה יוכל לבוא רק מהמקום הפוליטי".