גלעד קריב
גלעד קריב צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת המשיכה הבוקר (רביעי) את דיונה בהצעת חוק בתי הדין הרבניים המבקשת להקנות סמכות לדיינים לדון בדיני עגונות שאינן מתגוררות עוד בארץ.

עם פתיחת הדיון הודיעה יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב כי הוא מבקש שלא לאשר את החוק אלא רק כהוראת שעה זמנית בלבד בטענות שונות ביניהן דרישות לייעוץ משפטי למעוקבים או שאלת הסמכות בדיני ממונות ועוד.

בדבריו הציג את עמדת נציגי ארגוני הנשים בנוגע לסכמות דיוני הממון "יש פה גט מעושה כאשר הסכמת הבעל מגיע בכוח", טען קריב. ח"כ הרב מקלב הבהיר כי עמדת האופוזיציה הינה לאשר את החוק כפי שהוא.

הרב שמעון יעקובי, יועמ"ש בתי הדין הרבניים, תקף בדיון את יו"ר הוועדה קריב ואמר: "לעמדתנו יש לסיים היום את החקיקה באופן מלא. בתי הדין אינם 'לבלרי גיטין' אלא מערכת שיפוטית ממשלתית, גם הסעיף הממוני מדבר על הסכמת הצדדים"

במהלך הדיון טען קריב ואמר כי מקומם הטבעי של בתי הדין הרבניים תחת משרד המשפטים ולא תחת משרד הדתות.

"המציאות בה ההלכה היהודית קובעת כי אישה לא יכולה להינשא שלא כדת משה וישראל וילדה ממזרים וכי כל תחום הנישואין וגירושין נמצא תחת הרה"ר ובתי הדין הרבניים 'כובלים' את הנשים - לא קיימת בשום מדינה דמוקרטית. כל עוד זה כך אנחנו נבחן בשבע עיניים את שנעשה".

הרב מקלב תקף ואמר: כיצד אתם יכולים להכיל את הצביעות הזו, אתם מרחמים פה על אכזריים שמעגנים את נשותיהם ובורחים לחו"ל. אתה מביא לפה את השקפת עולמך מלאת הארס, אך ככל שאתה מנסה להכפיש מתברר כמה יעיל מערך בית הדין".

בסיום הדיון הודיע יו"ר הוועדה כי לא יעלה את החוק להצבעה אף לא כהוראת שעה ללא מספר תיקונים ביניהם חובת דיווח לוועדה ועוד.

ח"כ מקלב האשים את יו"ר הוועדה כי הוא סוחב את הדיונים במטרה למוסס את החוק. "זהו כבר דיון שני ויש כאן סחבת. אני הייתי בין המחוקקים שתיקנו את התקנה לראשונה. אתם מציגים פה את הפרוטוקול בצורה מעווות. נתנו את כל הסמכות לבתי הדין הרבניים וכעת אתם רוצים להצר את צעדי בתי הדין. אתה מכניס מוקשים וקשיים שלא נדרשים באף מקום אחר", סיכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו