שרה שפילמן וליילה מרקוס
שרה שפילמן וליילה מרקוסעיצוב גרפי לעטיפה: מתי שרקי צילום: יוסי לולוי

שרה שפילמן היא זמרת כבר שנים רבות ששורשיה המוזיקליים נעוצים עמוק במשפחה של זמרים, חזנים ויוצרים מוכשרים, אבל השיר החדש שלה נולד דווקא כתוצאה ממפגש עם עולם אחר לחלוטין.

"לפני מספר שנים" מספרת שפילמן, "פגשתי את אניטה וכריס נדל זוג מפורטו ריקו, בעת שישבנו יחד לארוחת שבת בעיר הולדתו של בעלי דורון – דטרויט. חמותי הזמינה את אניטה וכריס כדי לשמוע ולפגוש את הדברים היפים שביהדות כמו חלה, יין, זמירות שבת ורעיונות הקשורים לפרשת השבוע".

המפגש מתברר, השאיר חותם. הזוג נדל נהנה כל כך, שהגיע אחרי חצי שנה הגיע לבקר בישראל כדי להכיר עוד יותר מקרוב יהדות ויהודים. יצא שהעיתוי שלהם בביקור בבית משפחת שפילמן בישראל - היה בערב ראשון של חנוכה. "אמרנו יחד את הברכות ("שהחיינו!"), הדלקנו את הנרות אכלנו סופגניות ושמחנו כמו שיהודי שמח בליל חנוכה, על הניסים ועל הנפלאות...".

שבוע לאחר מכן, כשהם כבר חזרו לארה"ב, התקבל בבית משפחת שפילמן במעלה אדומים מכתב תודה יפה שכלל שיר "Celebrate", על סיפור חנוכה שנכתב על ידי איילין פישר משוררת אמריקאית שאינה יהודייה. שרה קראה את המכתב והשיר, הדפיסה אותו והניחה על מעמד הפסנתר בבית. בתוך דקות כבר הלחינה אותו והפכה אותו לשיר שבהמשך אף הוקלט עם לילה מלקוס, זמרת ישראלית ממוצא לטיני שהרימה את השיר עוד יותר באמצעות השפה והסגנון הייחודי שלה.

"לבטא את המילים של השיר בספרדית היה לי תענוג בגלל המשמעות", אומרת ליילה. "מצד אחד שני עולמות, מצד שני אנחנו אחד! המפגש עם שרה היה מרגש, החיבור היה מידי. מאחורי זמרת מדהימה, שמחתי לפגוש גם אישיות מתוקה וחמה, מחבקת ועטופה בקסם".

"אני חוגגת את המפגש עם אנשים מכל העולם כמו אניטה וכריס" מסבירה שרה על מה כל החגיגה, "מפגש שמחבר פנים אל פנים בצורה אמיתית. אני חוגגת את שיתוף הפעולה עם ליילה מלקוס. אני חוגגת את הזכות להיות עם עוד נשמות אחרות, שמכבדות את השונות אחת של השנייה ונותנות אחת לשנייה מקום להיות שונה. אני חוגגת את האפשרות לשמוח על הצלחה אנשים אחרים. אני חוגגת שמשוררת לא יהודייה בשם איילין פישר כותבת בצורה חיובית על חג החנוכה של העם היהודי".