איתמר בן גביר והוריו של אהוביה סנדק
איתמר בן גביר והוריו של אהוביה סנדקצילום: חזקי ברוך

מליאת הכנסת דנה אחר הצהריים (רביעי) בדרישת ח"כ איתמר בן גביר להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל.

לאחר הדיון, הקואליציה והאופוזיציה הצביעו בעד הקמת ועדה משותפת בכנסת שתבדוק את מותו של אהוביה סנדק. גם ראש הממשלה נפתלי בנט הצביע בעד.

על פי תשובת הממשלה, הוחלט להקים בשבועיים הקרובים ועדה משותפת של ועדת החוץ והביטחון ושל הוועדה לביטחון פנים, שבה יידון נושא התמודדות המשטרה והצבא עם מה שמכונה "נוער הגבעות". את הקמת הוועדה המשותפת יזם ח"כ ניר אורבך (ימינה).

ח"כ בן גביר הגיב: "יום חשוב מאוד. אמנם רציתי ועדת חקירה פרלמנטרית אבל גם ועדה מיוחדת של הכנסת יכולה לחקור ולבדוק. מודה לאריה דרעי, סמוטריץ', גפני ולוין וגם לניר אורבך ועידית סילמן שפעלו למען הקמת הוועדה אצל ח"כ מירב בן ארי שתדון בלב פתוח ונפש חפצה במחדלים והרשלנות".

בן גביר אמר במליאה: "המטרה בכל ההפגנות האחרונות היא להקים ועדת חקירה להריגת נער במדינת ישראל, נכון שזה לא נער ערבי אבל זה נער. היום זה מצד כזה ומחר זה מצד אחר, היום זה נער יהודי ומחר זה נער ערבי. במקום שתתקיים החקירה פתאום ראש מח"ש מעבירה הודעה לא לחקור את השוטרים, מה זה אם לא הפקרות ורשלנות פושעת?".

"אפילו אני ברוך השם חטפתי מהבואש. חשבתי להביא את החליפה שלי לכנסת כדי שכולם יריחו את הריח הנורא שלו", סיפר בן גביר.

השר עודד פורר השיב בשם שר המשפטים: "מבוקש באופן חריג ביותר להקים ועדת חקריה פרלמנטרית כדי לברר עובדות של אירוע קונקרטי שנמצא עדיין בקירה, ועדיין מטופל במערכת אכיפת החוק באמצעות כלים של חקירה פלילית שאלה הכלים המשמעותיים ביותר שיש לרשות המבצעת. ממצאי החקירה יבחנו ע"י בכירי מערכת אכיפה החוק ואלה צפויים לקבל החלטת מנומקת כמקובל.

''הוחלט להקים בשבועיים הקרובים ועדת משותפת של ועדת החוץ והביטחון ושל הוועדה לביטחון פנים, שבהם נדון באופן כללי בהתמודדות המשטרה והצבא בכל התופעות שקשוות במה שמכנים נוער הגבעות", כך פורר.