מורדי ונטלי אוקנין, אחרי הנחיתה בישראל
מורדי ונטלי אוקנין, אחרי הנחיתה בישראל צילום: דוברות רשות שדות התעופה

לאחר שחרורם של בני הזוג אקונין מהמעצר הטורקי, מדוברת יותר ויותר האפשרות שהאירוע יכול בהחלט להוביל להתחממות היחסים בין ישראל לטורקיה.

מי שהעלה את הסברה הזו עוד בימי מעצרם של בני הזוג הוא ד"ר נמרוד גורן, מומחה ליחסי שתי המדינות ונשיא 'מיתווים', המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית. חזרנו אליו לשיחה על הצעדים הנוספים הנדרשים על מנת להגיע לתוצאה שכזו.

מעבר לחשיבות המרכזית של עצם החזרתם של בני הזוג הביתה, אומר ד"ר גורן כי האירוע שהסתיים בטוב מוכיח שהכלים שהשתמשו בהם במשבר היו יעילים. "זה יצר גם דינמיקה בין הצדדים. ישראלים וטורקים בכירים עבדו יחד כדי לפתור בעיה ועשו את זה בצורה חיובית, מתוך אמון הדדי ועם תוצאות ממשיות לטובת כולם".

"עכשיו האתגר הוא למנף את ההתפתחות החיובית הזו ולהתקדם ממנה לשלב הבא ביחסים בין המדינות. השיחה הצפויה בין בנט לארדואן כבר מצביעים שזה הולך להיות הכיוון", אומר ד"ר גורן ועובר לשלב הפשוט הבא שיכול להתרחש על פי החלטת ארדואן: "החזרת שגרירים היא הדבר הפרוצדורלי שחסר כיום. שבשגרירויות לא ישבו ממונים על השגרירות אלא שגרירים לכל דבר. זו החלטה של מנהיגים ללא צורך בדיון כלשהו, הצבעות או הסכם כלשהו.

״אני מניח שיבוא קודם מהצד הטורקי שהוביל את הורדת דרג היחסים. כשיוחלט על החזרת שגרירים הם ימונו ויישלחו והדבר יאפשר את שדרוג הדיאלוג האסטרטגי בין המדינות, יהיה ערוץ קשר ישיר בין בנט לארדואן ואני מניח שגם שר החוץ יעלה שם הילוך, אחרי שמילא תפקיד מרכזי בפתרון המשבר ואז הכול יהיה מוכן לשלב הבא של השדרוג הדיפלומטי של היחסים".

על האינטרסים המשותפים של המדינות מדגיש ד"ר גורן כי לא מדובר ביצירת קרבה מיוחדת בין המדינות והמנהיגים שכן ככל הנראה המתיחות תישאר, "אבל המדינות יצטרכו להגדיר מחדש את מרחב האינטרסים שלהן. לטורקים חשוב סיפור הגז הטבעי במרחב הים תיכוני והקשרים עם קפריסין ויוון. אני לא בטוח שישראל תהיה מוכנה לזוז שם, אבל אם מסתכלים מזרחה לעבר סוריה ואיראן, שם יש לישראל וטורקיה הרבה מהמשותף. שתיהן מודאגות מהמצב בסוריה, שתיהן חוששות מההתבססות האיראנית. שיתוף פעולה אסטרטגי בין המדינות יכול להתחיל במרחב הזה שהוא קל יותר עבור שתי המדינות".

האם יהיה צורך בריכוך דעת הקהל בטורקיה לקראת מהלכים שכאלה, לנוכח ההשפעות של התבטאויות ארדואן נגד ישראל במשך השנים? להערכת ד"ר גורן הדברים יוכלו לקרות די בנקל והוא מזכיר את ההסכם שנחתם אחרי אירוע המרמרה בין ישראל וטורקיה על אף שהאירוע ההוא היה חריף הרבה יותר מהאירוע האחרון.

"מדובר רק בהעלאת דרג לשגרירים ולא מדובר בכינון יחסים מאפס. לכן זה זה מהלך קל ללא מחיר פוליטי כבד. זה מעלה את יכולת ההשפעה האזורית של שתי המדינות ולכן אני סבור שהוא יתקבל בברכה. הציבור הישראלי בסך הכול תומך בניסיונות לשדרוג יחסי המדינות. זה לא נשמע שאחד המנהיגים יתקל בהתנגדות בציבור שלו".

על הרחוב הטורקי אומר ד"ר גורן: "יש הרבה ביקורת בטורקיה על ישראל בנושא הפלשתיני וזה משליך על הדימוי של ישראל, ההתבטאויות של ארדואן יצרו נוקשות כלפי ישראל, אבל בציבור הרחב רגילים לקשרים שנמשכים משנת 49' לכן בעיני הציבור מעמד של שגריר או ממלא מקום שגריר זה לא משמעותי אלא רק מוכיח שהמדינה יודעת לנהל קשרי חוץ מוצלחים יותר".