אריק זמור
אריק זמורצילום: רויטרס

אריק זמור, סופר ועיתונאי יהודי צרפתי שהתפרסם בזכות עמדותיו הקיצוניות נגד המהגרים והאיסלאם, עומד למשפט לאחר שהשתמש בביטויי גנאי נגד ילדי מהגרים שנכנסו לצרפת ללא ליווי הוריהם.

במהלך תוכנית טלוויזיה בשנה שעברה אמר זמור בן ה-63 כי "ילדי המהגרים שנכנסים ללא ליווי הוריהם לצרפת הם רוצחים, גנבים ואנסים. זה כל מה שהם. אנחנו חייבים לשלוח אותם בחזרה למדינותיהם".

זו לא הפעם הראשונה בה זמור עומד למשפט בגין "הסתה לשנאה ואלימות", לאחר שבשנת 2011 הורשע בהסתה לאחר שהצדיק אפלייה כלפי אזרחים ערבים ושחורים בטענה כי "מרבית הפשעים מבוצעים על ידי ערבים ושחורים", ובשנת 2016 הורשע שוב על דברי הסתה נגד האיסלאם.

זמור, שעל פי ההערכות אמור להודיע בקרוב על התמודדות לנשיאות צרפת מול עמנואל מקרון, גם כתב מספר ספרים נגד האיסלאם ונגד ההגירה המוסלמית לצרפת, ביניהם "ההתאבדות הצרפתית" ומתבטא באופן קבוע נגד מהגרים ו"ההשתלטות המוסלמית על צרפת" לדבריו. הסקרים האחרונים מראים כי זמור מתחזק בסקרים, אך עדיין אמור להפסיד בסיבוב השני למקרון.

זמור לא הגיע הבוקר (רביעי) לבית המשפט לפתיחת משפטו, אך עורך דינו אוליבייר פרדו אמר כי "האישומים נגד זמור הם חסרי ביסוס. יריביו מבקשים לעורר משפט על ידי דעת הקהל. הוא מבוקש עקב "שנאה על רקע גזעני" אבל עד כמה שידוע לי קטין ללא מלווה הוא לא גזע, אומה או אתניות. זמור לא ישתתף במשפט מכיוון שהוא לא רוצה שבית המשפט יהפוך לזירה פוליטית". אם יורשע, הוא עלול לספוג עונש של עד שנת מאסר וקנס של 45 אלף יורו.