הכותל המערבי
הכותל המערבי צילום: אריה מינקוב

הציבור היהודי - ישראלי תומך באופן מובהק בקיום מתווה הכותל עם 47% תמיכה בקרב הציבור הכללי לעומת 32% מתנגדים, כך עולה מסקר שביצע 'המכון לחקר היהדות והציונות' באמצעות מכון הסקרים 'פאנלס פוליטיקס'.

בקרב "בעלי הדעה" בנושא, הנתונים אף מטפסים ו-60% מהמשיבים ענו כי הם בעד קיום המתווה. גם הציבור המסורתי מביע תמיכה מובהקת בקיום המתווה, כאשר 46% מציבור זה השיבו כי הם תומכים במתווה לעומת 30% בלבד אשר השיבו כי הינם מתנגדים למתווה הנוכחי.

לצד נתונים אלה, חשוב לקחת בחשבון נתון מעניין נוסף, והוא כי מרבית הציבור הישראלי (59%) כלל לא יודע מהו אותו "מתווה כותל" אשר מעורר חילוקי דעות כה קשים בתוך העם. בקרב הציבור החרדי, אשר נלחם כנגד אישור המתווה, המצב לא טוב בהרבה כאשר רק 53% יודעים מהו מתווה הכותל. הידע לגבי מתווה הכותל אף הולך ופוחת ככל שדועך הגיל ועל פי הסקר, בקרב צעירים עד גיל 29 רק 36% יודעים מהו מתווה הכותל.

לצד אחוז התמיכה הגבוה בקיום המתווה (עמדה אשר מזוהה עם הזרמים היותר ליברלים בעם), לשאלה בדבר תפיסת הציבור את אופיו של אתר הכותל, התקבלו דווקא תוצאות שמרניות באופן מובהק. המשיבים נשאלו האם לדעתם אתר הכותל הינו אתר דתי או אתר לאומי? על פי הסקר, מרבית הציבור הישראלי סבור כי הכותל הינו קודם כל אתר דתי (57%) ורק 33% חושבים כי הכותל הינו אתר לאומי. זאת בניגוד לעמדת הציבור החילוני, אשר מרביתו רואה את הכותל כאתר לאומי (51%), ורק 37% מציבור זה רואים אותו כאתר דתי.

בתקופה האחרונה אנו רואים כיצד חברי הכנסת מהמפלגות השונות מנסים לגלות יותר ויותר מעורבות בנושא ומנסים להשפיע על ההחלטה בדבר מתווה הכותל באופן אשר ישרת את קהל תומכיהם. בהקשר זה, נשאלו המשיבים מי לדעתם צריך להכריע בסוגיית מתווה הכותל? לשאלה זו ענה הציבור בצורה ברורה. אזרחי ישראל רוצים את את ההכרעה בידי הציבור עצמו (50%), הציבור אף לא מעוניין שהרבנות תכריע בנושא (64%) ומביע אי רצון מוחלט ברצון שהפוליטיקאים יכריעו (94%).

דניאל גולדמן, מייסד המכון לחקר היהדות והציונות: "הציבור הישראלי סבור כי רחבת הכותל שייכת לכלל העם והוא אתר דתי. זוהי הסיבה שהציבור תומך בקיום המתווה אשר יאפשר לכל יהודי, באשר הוא, להתפלל בדרך שמתאימה לו ברחבת המקום הקדוש, וזוהי הסיבה שבגינה הציבור נרתע מפוליטיזציה במקום ודורש כי ההכרעה בנושא תשקף את דעת כלל העם. תוצאות הסקר מעבירות מסר ישיר לחברי הכנסת והשרים – הקשיבו לרצון העם ומצאו את הדרך לאפשר לכל זרמי היהדות להתפלל בדרכם ברחבת הכותל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו