ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן צילום: ערוץ 7

לידת בנימין הייתה לידת עכוז. איך אני יודעת? כי לפני שנסתיימה הלידה של בנימין כבר ידעה המיילדת לומר לרחל, המקשה ללדת, 'כי גם זה לך בן'. בלידה רגילה אפשר לדעת בראיית העין מהו מין התינוק רק אחרי שיצא ראשו ורוב גופו, ולמעשה הלידה קרובה לסיומה.

אולם כאן לכאורה מדובר שהלידה נמצאת בעיצומה כאשר המיילדת מבשרת את הבשורה לרחל, וכן מפורש שזו הייתה לידה קשה שגם הסתיימה באסון.

מכל הנתונים האלו סביר להניח שלידת בנימין היתה 'לידת עכוז', ולכן יכלה המיילדת לזהות את מין היילוד לפני תום הלידה, וזה גם מתאים לעובדה שזו הייתה לידה קשה שיתכן שגרמה לקרע ולשטף דם חמור שגרם למותה של רחל.

כיצד נגרמת לידת עכוז? במהלך ההריון העובר צף בתוך מי השפיר, ומשנה את תנוחתו בתדירות גבוהה. בהריון מתקדם העובר כבר תופס את רוב חלל הרחם וקשה לו להסתובב בו, וניתן להתרשם ממנח העובר (האופן שבו מונח העובר ברחם) וממצגו (מצב החלק בגופו הקרוב יותר לצוואר הרחם) בבדיקה ידנית, וכן בעזרת מכשיר העל-קול.

המצג השכיח ביותר הוא מצג ראש, ויתכנו גם מצג עכוז  על צורותיו השונות כולל מצג רגליים, מצג פנים, מצג מצח ועוד. מצג עכוז שכיח במצבים בהם קיים ריבוי מי-שפיר ברחם, בנשים ולדניות בהם הרחם 'מתוח', ברחמים מלפורמטיביים בהם החלל אינו תקין כמו רחם דו קרני או רחם מחיצתי , בפגים (שמצגם טרם התייצב) ובהריונות מרובי עוברים. לרוב לקראת החודש התשיעי מתייצב מצג העובר למצג ראש.

לידת עכוז כרוכה בסיכונים מוגברים ליולדת ולעובר, מפני שהחלק המקדים בלידה צר יותר מהראש שיוצא אחריו, וקיים חשש לקרע בצוואר-הרחם או לפגיעה בעובר ולפעמים לשניהם. יילוד מוצלח של לידת עכוז דורש מיומנות גבוהה, ולכן בימינו הנטייה היא לבצע במקרה זה ניתוח קיסרי.

ניתן לנסות ולבצע היפוך חיצוני של העובר במהלך החודש האחרון של ההריון כדי לאפשר לידה פיסיולוגית, אך במהלך הפעולה תיתכן מצוקת עובר שתצריך ניתוח קיסרי דחוף, ובמקרים רבים הפעולה הזו נכשלת.

ישנם בני זוג רבים שמוכנים לנסות את ה'סגולה'  של מעיין הסטף שליד ירושלים, במטרה להפוך את מצגו של העובר. מדובר באמירת פסוקים ובהעברת מי המעיין מפיו של האיש לפיה של אשתו ההרה. הם עושים זאת לפני פנייתם לביצוע היפוך חיצוני , מחשש לסיכונים הקיימים בהיפוך החיצוני.

יש לציין שכאשר הנושא נבדק פעם סטטיסטית התברר שאין הבדל באחוז שינויי המצג בין נשים אלו לנשים שאינן משתמשות בסגולה זו, שהרי כאמור לעיתים קרובות העובר מתהפך בעצמו לפני הלידה. אז אם תראו זוג ירא שמיים שעומדים קרובים זה לזו בסמוך למעיין הסטפ כשהיא - כרסה בין שיניה, והם מעבירים מים זה מפיו אל פיה, תדעו למה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו