המצבה
המצבה דוברות אהלי צדיקים

מאות רבות של חסידים ואנשי מעשה טמונים בבית העלמין העתיק בעיירה טשורטקוב האוקראינית ובראשם שני הצדיקים המפורסמים רבי צבי הירש מטשורטקוב זי"ע ורבי דוד משה מטשורטקוב זי"ע.

משך עשרות רבות של שנים נמשכו חיי הקהילה היהודיים על מי מנוחות בטשורטקוב עד פרוץ מלחמת העולם השנייה אז התרוקנה העיירה כליל מתושביה היהודיים שנרצחו בשואה. מאז הפך בית הקברות היהודי לשטח הפקר.

אחרי נפילת מסך הברזל בשלהי שנות תש"מ הגיע יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א לטשורטקוב ונדהם למראה עיניו כשגילה לחרדתו כי כל שטח בית הקברות העתיק בו היו טמונים הצדיקים הנזכרים ועוד מאות יהודים תמימים וישרים, חרוש לגמרי ואין בו כמעט זכר למקום הקדוש מלבד מצבות בודדות שנותרו פה ושם לפליטה.

בנוסף לכך, אף הוקם בניין גדול של בית חולים מקומי על שטח בית הקברות ומאז מתנהלים מאבקים רבים נגד הנהלת בית החולים בדרישה שתשחרר לפחות את חצר בית החולים וכדי שניתן יהיה לכבד את הצדיק.

מאמצים רבים נעשו באותם ימים לנסות ולאתר את מקום ציון קברו של רבי דוד משה מטשורטקוב זי"ע, ואכן, בסיועם של כמה מוותיקי חסידי טשורטקוב, הצליחו למצוא את המקום בו היה טמון רבי דוד משה והניח עליה מצבת אבן להנצחת זכרו.

אותם זקני חסידים ציינו מתוך זכרונם כי הרה"ק רבי צבי הירש מטשורטקוב זי"ע היה גם הוא טמון בקרבת מקום סמוך ונראה לציון רבי דוד משה מטשורטקוב. מנגד על-פי גרסה אחרת היה טמון בצידו האחר של בית הקברות או במקום אחר לגמרי.

היות ולא ידעו היכן להניח את המצבה במקום המדויק, הם נאלצו להסתפק בהזכרת שמו של רבי צבי הירש על המצבה שהונחה על ציון רבי דוד משה.

על המצבה נכתב כי על פי העדויות והמקורות רבי צבי הירש נטמן בקרבתו של רבי דוד משה. המצבה שהונחה על ידי חסידי טשורטקוב, שופצה כמה פעמים על ידי אגודת 'אהלי צדיקים'.

במשך השנים חוללה המצבה של רבי דוד משה מטשורטקוב זי"ע, ועקרו אותה ממקומה פעם אחר פעם בביזיון.

אגודת 'אהלי צדיקים' היתה מגיעה למקום בכל תקופה ומחזירה את המצבה למקומה בכבוד הראוי, עד שנרגעו הרוחות ויושרו ההדורים לעת-עתה.

לאחרונה החליט הרב ישראל מאיר גבאי להעמיד מצבה מכובדת שתנציח את זכר רבי צבי הירש מטשורטקוב זי"ע.

בהוראת הרב ישראל מאיר גבאי בוצעה עבודת שחזור מדויקת למצבה האורגינלית שהיתה על ציון רבי צבי הירש לפני שנהרסה בידי הנאצים.

באחד הספרים העתיקים הובאה תמונה ברורה מהמצבה הקודמת ועל-פיה נעשתה המלאכה במקצועיות רבה ובדייקנות מיוחדת עד שהושלם הפרויקט.

כדי להכריע בשאלת מיקום המצבה ההיסטורית, שוחחו פעילי אגודת 'אהלי צדיקים' עם יוצאי טשורטקוב, ואלו צירפו עדותם שאיששה את אחת הגרסאות על בסיסה הוקמה המצבה במיקומה הייעודי.

הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א: "ישנם רבבות צאצאים בכל רחבי העולם המתייחסים להרה"ק רבי צבי הירש מטשורטקוב זי"ע על ידי צאצאיו הגאונים הקדושים ובני המשפחה המורחבת, ולכן זוהי זכייה גדולה מאד עבורנו להעמיד שם ושארית לזכרו של אחד מגדולי הדורות הקודמים.

"לאחר שהצבנו מצבת אבן מכובדת המהווה תעתיק מדויק למצבה הראשונה, יוכלו המוני הצאצאים לבוא מקרוב ומרחוק, להשתטח על ציון המצוינת ולשפוך שיח ותחנונים לישועת הכלל והפרט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו