נערה במצוקה. אילוסטרציה
נערה במצוקה. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

כתובת אדומה בוהקת נמצאת על הקיר וסכנת חיים אמיתית מרחפת מעל ראשה של צעירה יהודיה, כך אומרים שורת אנשי טיפול שמכירים את המקרה הקשה של סיון (שם בדוי), צעירה כבת 20 מירושלים.

כבר שנים שהיא מוכרת לרשויות הרווחה לארגון להב"ה וכמעט לכל מי שעוסק בסיוע לנערות בסיכון באזור ירושלים.

הצעירה מגיעה ממשפחה קשה ומפורקת ואין לה כל תמיכה. מגיל צעיר מאוד היא מנוצלת באופן קשה, בעיקר בידי ערבים ממזרח ירושלים שמספקים לה סמים ופוגעים בה באלימות קשה. אולם נראה כי בשבועות האחרונים רף הסיכון שאליו הגיעה הצעירה עולה מדרגה, והדאגה לחייה הפכה לממשית יותר.

לפני מספר שבועות אותרה הצעירה בידי עובד נוער בגוש עציון כשהיא חבולה בכל חלקי גופה. בשבוע שעבר דיווחו חיילי מילואים כי הצעירה נראתה באזור א-ראם צפונית לירושלים, גם כאן כשהיא עם סימני חבלות. ובעזרת ארגון להב"ה היא הוכרזה כנעדרת במחוז ירושלים והמשטרה חיפשה אותה עד שאותרה במהלך הלילה.

ביום ראשון האחרון היתה זו גזרת שומרון שהוקפצה. בשעות הערב ירדה הצעירה מטרמפ בישוב אלון מורה והחלה לצעוד ברגל לכיוון שכם, וזאת לאחר ששוחחה טלפונית עם ערבים בטרמפ בו נסעה. חיילים איתרו אותה באזור עין כפיר ועיכבו אותה תוך שהיא מתנגדת ומשתוללת. תושבים ביישוב פנו לארגון להב"ה בהמשך לאחר סאגה של מספר שעות העבירו אותה שוטרי משטרת אריאל לירושלים למרכז חירום במרכז העיר שמלווה אותה בשנים האחרונות.

עוד התברר כי יום קודם לכן שהתה ביריחו ונפגעה בידי ערבים. ביום ג' האחרון שוב דווח כי הצעירה באזור שכם ולאחר כשעתיים של חיפושים היא אותרה לבסוף בירושלים.

לעזרה לארגון להב"ה לחצו כאן

"שנים אנחנו מתריעים"

בדיקת הקול היהודי העלתה כי במשך השנים ניסו רשויות הרווחה לסייע לצעירה, אולם למרות שכמעט כל מי שמכיר את המקרה מסביר שמדובר בצעירה חסרת ישע שאינה מודעת באופן מוחלט למתרחש סביבה ולסכנה שהיא נכנסת אליה, איש לא מטפל בה באופן הדוק שימנע ממנה להגיע למצבי סיכון באופן יומיומי.

העובדה שלא מונה לצעירה אפוטרופוס והיותה בגירה שאינה שוהה במסגרת כלשהיא בצו בית משפט, מקשה גם על המשטרה לפעול כאשר היא מאותרת במצבי סיכון.

לכך יש להוסיף את המשאבים הנדרשים מהמשטרה, צה"ל ומתנדבים שונים שנאלצים שוב ושוב לנסות לאתר אותה ולהוציא אותה מכפרים ערבים.

בנוסף, סיפורה מלמד על תופעת הניצול במזרח ירושלים, כאשר בדף הפייסבוק שלה ערבים מפרטים כיצד ראו שפגעו בה באופן קשה, וזאת ללא חשש מהרשויות.

בין מי שמנסים שוב ושוב לסייע לצעירה נמצא גם ארגון להב"ה. "במשך שנים אנו מתריעים על מצבה העגום של הצעירה שנמצאת בסכנת חיים, ועדיין אין לה מענה", אומרת ענת גופשטיין מלהב"ה בשיחה עם הקול היהודי. "אנחנו קוראים לרשויות לנסות להציל אותה לפני שיהיה מאוחר. הכתובת על הקיר ולא יוכלו להגיד ידינו לא שפכו את הדם הזה".

בנצי גופשטיין מארגון להב"ה הזהיר: "במקרה שלה לא נוכל לאמר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה' מידי שבוע אנחנו מקבלים דיווח על אותה נערה, אנחנו מדברים איתה ובקשר טוב איתה, אבל זה חזק ממנה, מדובר בהתמכרות של ממש ולכן חייבים פה התערבות של הרשויות, אם הם לא יתערבו, אני חושש מאוד שנראה את שמה מתנוסס על מודעת אבל".

משרד הרווחה יכנס ועדה

"הקול היהודי" פנו לתגובת הרשויות השונות, ובעקבות כך הודיעו במשרד הרווחה כי יקיימו ישיבה נוספת בעניינה של הצעירה.

ממשרד הרווחה והביטחון החברתי נמסר: מדובר בצעירה שמוכרת לרווחה מזה שנים רבות ושהתה בעבר במסגרות של הרווחה. מכיוון שכיום מדובר בבגירה ועצמאית לא ניתן לכפות טיפול בצו של בית משפט. יחד עם זאת, הגורמים המקצועיים במחוז ירושלים יקיימו ישיבה ביחד עם עמיתיהם מהעירייה כדי לבדוק פעם נוספת כיצד ניתן לסייע".

עיריית ירושלים נמסר: "הצעירה מוכרת ומטופלת שנים רבות על ידי גורמים ושירותים רבים בקהילה, ובהם עמותות, קצין נוער וגורמי רווחה ברשות המקומית ובמשרד הרווחה. לאורך השנים, נבנו עבורה אין ספור תכניות בשיתוף כל גורמי הטיפול המעורבים, בהתאם לצרכיה ורצונותיה ומתוך מטרה לייצר עבורה הגנה ומעטפת טיפולית תומכת. לדאבוננו, בשל היענות חלקית מצדה, היכולת לקדם את שיקומה מוגבלת.

גורמי הטיפול בקהילה ממשיכים גם היום לשלב זרועות ולהציע לה מענה בקהילה, אך כאמור שיקומה מותנה בשיתוף פעולה מצידה. באשר לעניין מינוי אפוטרופוס, הרי שכל עוד אין קביעה של גורמים רפואיים מוסמכים ולא קיים לכך תוקף חוקי, אין אפשרות לכפות על הבחורה להשתלב בתוכניות הטיפול המוצעות לה."

ממשטרת ישראל נמסר: "בכל אירוע בו אדם נעדר, מבצעת המשטרה פעולות רבות ומגוונות לרבות שימוש ביכולות ואמצעים מהמתקדמים שיש במטרה להביא לאיתורו המהיר. באשר למקרה נשוא פנייתכם, בשל צנעת הפרט לא נוכל להרחיב מעבר לכך שנעשו פעולות רבות גם במקרה זה עד שאותרה לבסוף על ידי כוחות הביטחון בתחומי יהודה ושומרון.

חשוב לציין, אין בסמכות של משטרת ישראל להמציא צו שכזה על פי חוק וכי הוצאת צו הנה באחריות הגורמים האמונים לכך מתוקף סמכותם הבלעדית".

לעזרה לארגון להב"ה לחצו כאן