הרב שלמה פישר
הרב שלמה פישרצילום: באדיבות המצלם

הרב שלמה פישר, ראש ישיבת איתרי ולשעבר אב בית הדין הרבני בירושלים, הלך לעולמו היום (חמישי) והוא בן 89.

הוא היה אהוב ומקובל על כלל המגזרים, והרבה להעביר שיעורי תורה לכל החפץ לשמוע. בני המגזר הדתי הרבו להגיע ולשמוע את שיעוריו והרב פישר אף היה מרחיק נדוד כדי להעביר שיעורים. בין השאר הגיע הרב פישר ליישוב בית אל להעביר שיעורים רבים.

הרב פישר הוא יליד ירושלים להורים שנמנו על קהילת "הפרושים" בירושלים. סבו שעל שמו הוא קרוי היה רב קהילת הסטטוס קוו אנטה של קרלסבורג.

הוא למד בישיבת מיר הירושלמית אצל הרב אליעזר יהודה פינקל. לדבריו, הרב פינקל ביקש ממנו מידי יום שישי להגיד בפניו דבר תורה.

הוא היה דיין בבית הדין הרבני בירושלים יחד עם הרב זלמן נחמיה גולדברג שהלך לעולמו לפני כשנה. בשנת 2000 פרש מתפקידו והתמנה לראש ישיבת איתרי אותה יסד הרב מרדכי אליפנט.

הרב פישר זוכה פרס הרב קוק לספרות תורנית לשנת תשמ"ח וזוכה פרס ירושלים לספרות תורנית על ספרו "דרשות בית ישי" לשנת תשס"א.

בתו, חנה קהת, היא מייסדת ארגון 'קולך'.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ספד: ''יחד עם בית ישראל אני מבכה את לכתו של הגאון רבי שלמה פישר זצ"ל ראש ישיבת איתרי. היה מגדולי תלמידי החכמים בדורנו מורה ומחנך במשך עשרות שנים אשר כיהן כאב בית הדין הרבני בירושלים שם האיר מתורתו לדיינים ולכל באי בית הדין. זכיתי לשמוע תורה מפיו ולהכיר את הדמות הגדולה הזו מהלך בצידי הדרכים ומורה תורה לרבים. יהי זכרו ברוך''.

הרב הראשי לצה''ל, תת אלוף הרב איל קרים, ספד לרב שלמה פישר באגרת ששלח לאנשי המילואים: "התבשרנו בצער על לכתו של הגאון הגדול רבי שלמה פישר זצ"ל, ראש ישיבת אתרי. הרב פישר, שהיה מגדולי הדור המובהקים וכל ימיו למד תורה בעמידה בשקידה עצומה ומדהימה, האיר פנים לכל אדם והרביץ תורה בכל אתר ואתר, והיה גבוה מעל לכל נושא מגזרי ועדתי".

הרב קרים הדגיש את תרומתו של הרב פישר לסוגיית קבורתם של חיילי צה"ל: "לפני מספר שנים נפגשנו עימו ונועצנו בנושא קבורת חללים שאינם יהודים. הרב פישר הבהיר באותו מפגש כי הוא איננו מן המיקלים בהלכות קבורה, אלא מן המחמירים בהלכות דרכי שלום. זו היתה דרכו, זו היתה אישיותו, ובתורתו הגדולה התקיים הלכה למעשה "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום".