ניר אורבך
ניר אורבך צילום: אריאל זנדברג

"משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים וזקנים לנביאים ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה, הם אמרו שלושה דברים הוו מתונים בדין, והעמידו תלמידים הרבה ועשו סייג לתורה".

לאורך שרשרת הדורות הועברו התורה שבכתב והתורה שבעל פה. הן תמיד היו רלוונטיות.

בכל דור, יכולנו ללמוד ולהעמיק בנושא אחר מתוך השפע העצום שיש לנו, התנסנו באתגרים שונים שעל מנת לצלוח אותם השתמשנו בידע שקיבלנו מדורי דורות.

במשפט העברי יש מצד אחד את הפן הקונקרטי. בדומה מאוד למשפט הישראלי. דיני נזיקין, דיני ראיות. אך למשפט העברי יש גם את הפן הפילוסופי שלו, שאלות מוסר ודרכי התנהגות שעלינו ללכת לפיהן, שאני לא בטוח, שתמיד יעמדו במבחן ה"אדם הסביר".

ועולה בנו תמיד השאלה, למה לנו משפט עברי כשטכנית יש לנו משפט ישראלי? האם יש מקום לשימוש במקורות היהודים בבית המשפט הישראלי? ונניח לרגע שהחלטנו והתשובה היא בוודאות- כן, עד כמה נעשה בו שימוש ואולי גם נשאל את עצמנו, מתי נעשה בו שימוש.

מעבר להיותי אדם דתי שמאמין שהתורה משמיים היא קודקס תורני, אמוני הלכתי, אני גם מאמין במסורת היהודית כקודקס תרבותי.
כלומר, אני מאמין במסורת ישראל, בהיסטוריה ארוכת השנים שלנו. בסיפור שלנו שעובר מדור לדור לדור. אני מאמין בסיפור השבטי שלנו.

איך לדעתי עם ישראל מעולם לא נכחד? איך על אף הגלויות שעברנו, הטלטלות, גזירות השמד, שואה, איך עם ישראל, העם היהודי מצליח להמשיך ולהתקיים?

אני מאמין שזה בזכות אותה מסורת. תמיד בעם ישראל היו אנשים שלא מאמינים בקב"ה, אבל מעולם בעם ישראל לא עזבנו "הספר".

ולכן, אני חושב ומאמין שגם כיום, אחד הדברים החשובים ביותר במשפט הישראלי הוא לשלב בתוכו את המשפט העברי. להפוך אותו לחלק אינטגרלי בחיינו במידת האפשר ובמידת הצדק. כמובן, שישנם אלמנטים שהשתנו עם השנים ולכן אינם רלוונטיים. וישנם אלמנטים במציאות החדשה שלא היו קיימים באותם ימים ומחובתנו המוסרית להשתמש בהם על מנת להגיע לחקר האמת. אבל יש במשפט העברי, הן הקונקרטי והן הפילוסופי רובד נוסף, אחר ועמוק יותר.

הוא משלב בתוכו עבר ועתיד, צדק ומוסר, הגינות ויושר והכי חשוב- אתגר מחשבתי, שגורם לעוסק בו להתפלפל ולראות את הדברים לעומק. הוא מצריך חישוב וחשיבה. אם הייתי צריך להדגים את קו המחשבה שעובד בזמן עיסוק במשפט העברי ובהלכה בכלל הייתי אומר, להבדיל כמובן, שזה כמו ההבדל בין חשבון לאלגברה. יש חישוב מספרים ויש נוסחאות שצריך לפצח.

אני מקווה, שהמשפט העברי יחלחל יותר ויותר לעולם המשפט הישראלי. ששופטי ישראל ועורכי הדין יעשו בו יותר שימוש ויראו את הערך, העושר והעומק שמצוי בו. וגם אם לא ישתמשו בו בהחלטה- יאתגרו את שכלם בלמידתו וההעמקה בו.