שרת הפנים הבריטית פריטי פאטל
שרת הפנים הבריטית פריטי פאטל צילום: רויטרס

שרת הפנים של בריטניה פריטי פאטל הודיעה היום (שישי) כי חמאס יוגדר כארגון טרור בממלכה.

חמאס יאסר על ידי הממשלה הבריטית על פי חוק הטרור, ותומכי חמאס עלולים לעמוד בפני עד 10 שנות מאסר.

לאחר אישור המהלך בפרלמנט, כל מי שיביע תמיכה בחמאס או יניף את הדגל של ארגון הטרור יעבור על החוק. גם ארגון פגישות של תומכי חמאס יחשב כבלתי חוקי בבריטניה.

עד היום בריטניה הוציאה מחוץ לחוק רק את הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז-א-דין אל-קסאם.

"איננו יכולים להפריד עוד בין הצד הצבאי והפוליטי", אמרה פאטל לכתבים בעת ביקור בוושינגטון הבירה, "זה מבוסס על מגוון רחב של מודיעין ומידע. חמאס הוא ארגון אנטישמי ביסודו ובעיקרו. אנטישמיות היא רוע מתמשך שלעולם לא אסבול. אנשים יהודים מרגישים לא בטוחים - בבית הספר, ברחובות, כשהם מתפללים, בבתיהם ובאינטרנט".

"זהו צעד חשוב במיוחד עבור הקהילה היהודית", הוסיפה פאטל, "אם נסבול קיצוניות, זה ישחק את הביטחון".

ארה"ב, קנדה והאיחוד האירופי כבר הכריזו בעבר על חמאס כארגון טרור. ההכרזה מאפשרת למדינות אלו להחרים את נכסי הארגון ולהטיל עונשי מאסר על החברים בו.

ראש הממשלה נפתלי בנט הודה לראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון על הוספת חמאס לרשימת ארגוני הטרור בממלכה. ''חמאס הוא ארגון טרור, פשוט כך. 'הזרוע המדינית' מאפשרת את הפעילות הצבאית שלו. אותם טרוריסטים - רק בחליפות. תודה וההערכה רבה לידידי בוריס ג'ונסון על המנהיגות בנושא'', אמר בנט.

שר החוץ יאיר לפיד אמר: "אני מודה לשרת הפנים הבריטית ולשרת החוץ ולכל ממשלת בריטניה על ההחלטה הצפויה לראות בארגון הטרור חמאס, על כל זרועותיו, ארגון טרור. זו החלטה חשובה ומשמעותית שנותנת לגופי הביטחון הבריטים כלים נוספים כדי למנוע את המשך ההתעצמות של ארגון הטרור חמאס, גם בבריטניה.

''אין חלק לגיטימי לארגון טרור וכל ניסיון להפריד בין חלקים של ארגון טרור הוא מלאכותי. ההצהרה שצפויה היום מסכמת דיאלוג אינטימי ומוצלח בין ישראל ובריטניה בהובלת משרד החוץ וצוות השגרירות שלנו בלונדון בראשות השגרירה ציפי חוטובלי ואנו מודים לבריטים על שיתוף הפעולה הפורה גם בנושא זה״, כך לפיד.

רחלי ברץ-ריקס, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית, אמרה כי "מצג השווא כאילו הזרוע הפוליטית של חמאס שונה מהזרוע הצבאית מוטעה מיסודו, אבל בריטניה מבינה דבר שחשוב להדהד אותו בכל מקום - חמאס הוא לא רק ארגון טרור שרוצה להשמיד את מדינת ישראל אלא הוא רוצה לפגוע ביהדות עצמה.

''האידאל שלו הוא אנטישמיות לשמה. הוא לא מנסה לפגוע רק בתושבי ישראל אלא ביהודים ברחבי כל העולם. צריך להפנים שהאנטישמיות מתגברת כל הזמן ולארגוני הטרור שמנסים לפגוע ביהודים לא אכפת אם בדרך יפגעו גם אחרים. אם המדינות לא יאבקו באנטישמיות ביד חזקה לא רק היהודים יפגעו, אלא הן עצמן", הוסיפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו