ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלטצילום: רויטרס

ג'ייסון גרינבלט, מי ששימש כשליח המיוחד למזרת התיכון בממשל טראמפ מכנה את כוונת הממשל האמריקני לפתוח מחדש את הקונסוליה לפלסטינים בירושלים "טעות קשה".

"אם אני מדבר כאזרח אמריקני פשוט, אני לא רוצה שישתמשו בכסף שלי לחינם כדי לפתוח נציגות דיפלומטית בעיר שכבר יש בה שגרירות פעילה. זה לא משהו שבאמת נדרש. אני לא אנטי פלסטיני או נגד שלום, אבל אני חושב שהממשל הנוכחי צריך להבין שלא מתייחסים לפלסטינים כאל ילדים קטנים שזקוקים להשגחה".

"הפלסטינים מתלוננים הרבה והממשל רוצה להשתיק אותם ולכן התעורר עניין הקונסוליה. במקום זאת, על הממשל לדרוש מההנהגה הפלסטינית לקחת אחריות קודם כל על העם שלה. אחרי שזה יקרה, יחד עם ישראל, יהיה אפשר להתקדם בנתיב השלום", הוא מוסיף.

גרינבלט מספר כי הוא משתדל להימנע משימוש במלים 'התנחלויות' או 'מתנחל'. "דיפלומטים ופוליטיקאים באופן אוטומטי מדברים על התנחלויות כשמדובר ביהודים, אבל כשהפלסטינים בונים באותה צורה, זה מבחינתם יישוב רגיל לכל דבר. ישראל תמיד מוצגת על ידיהם כבעייתית ואני אומר: העובדה שאין שלום לא קשורה כלל להתנחלויות. הן לא המכשול".

"צריך להפגיש את הדרגים הבכירים עם המתיישבים ביהודה ושומרון. צריך לשנות את הסטיגמה הזו ולקרוא להם 'ישראלים'. מדובר באנשים מדהימים, שאין מספיק ניסיון להבין אותם בתוך כל הסכסוך הישראלי פלסטיני".

גרינבלט נשאל על תפקודה של הממשלה הנוכחית ותשובתו מעידה על רגשות מעורבים. "זה לא סוד שאני מעריץ של ביבי, אבל לפי מה שראיתי ראש הממשלה נפתלי בנט עושה עבודה טובה. זו קואליציה מורכבת מאוד, אבל בינתיים היא מצליחה לעבוד".

הוא אופטימי שלמרות חילופי הממשל, הסכמי אברהם עוד יתרחבו. "הרכבת הזאת כבר יצאה מהתחנה. המדינות הללו רוצות לשלב כוחות עם ישראל - כל אחד מהסיבות שלה. יש מי שרוצות לעשות זאת מסיבה ביטחונית, אחרות מסיבות כלכליות ויש מי שפשוט רוצים לדאוג ליציבות האזור".

"גם אם שום דבר לא התקדם עד כה, אינני מאשים בכך את ממשל ביידן. צריך לתת לזמן לעשות את שלו", מוסיף גרינבלט.

עם זאת אין לו בעיה לבקר את הממשל הנוכחי על צעדיו במזרח התיכון. "הם עשו כמה שגיאות חמורות במדיניות שלהם. היחס שלהם לסעודיה שגוי ומביא לחוסר יציבות. הטיפול הנכון במזרח התיכון צריך להיעשות מתוך הבנה של המצב האזורי מנקודת מבט ריאלית".

ומה לגבי איראן? "עד לא מזמן הממשל היה להוט להיכנס מחדש להסכם הגרעין וזו היתה טעות. נראה שדווקא בנושא הזה יש שיפור ואנשי ביידן הופכים לקצת יותר מציאותיים".

גרינבלט מבקש לעודד יהודים שומרי מצוות להשתלב בעולם הפוליטי והדיפלומטי. "הנשיא טראמפ נתן לכמה מאיתנו במה ואפשר לנו להדהד את האמת, להסביר לאנשים מה למדנו על הקונפליקט במזרח התיכון, ולתקן רושם שבמקרים רבים התקשורת וגורמים פוליטיים מציגים באורח שונה לגמרי".

"אני חושב שיהודים שומרי מצוות צריכים להיות בתפקידי ממשל והייתי מעודד אותם לעשות זאת. רק כך נוכל להשמיע את קולנו", הוא מוסיף ומציין כי לאורך הקריירה שלו ראה שכשהאדם מכבד את אלוהיו, העולם מכבד אותו יותר.

לדבריו, "דווקא היותי יהודי שומר מצוות אפשר לי להבין את הסכסוך לעומק עוד יותר. במובן מסוים, זה אפשר לי לדבר ב'שפה' שגם הצד הערבי יבין. הרי גם הם אנשים דתיים, שומרים על ערכי המשפחה. בכל פעם שהייתי צריך למצוא מקום להתפלל בו, שהבינו שאינני יכול לנסוע בשבת, שהתעקשתי על מזון כשר, כל הדבר הזה סייע לי לפעמים להסביר את עצמי טוב יותר".

הוא מודה שלא חלם להגיע לעבוד עבור הנשיא בבית הלבן. "יש לי מזל גדול בקריירה שלי. עבדתי עבור דונלד טראמפ במשך 20 שנה, והוא כיבד אותי בצורה מדהימה בהיותי יהודי שומר מצוות".

גרינבלט מספר כי שש שנים לפני שנכנס לתפקיד בממשל טראמפ הוא יצא עם משפחתו לחופשה משפחתית בוושינגטון וזכה לסיור בבית הלבן. "לא חשבתי שאגיע ליותר מסיור. אפילו כשטראמפ התמודד לנשיאות לא דמיינתי שזה יקרה. זו ברכה משמיים עבורי שזכיתי לעשות דברים משמעותיים כשליח למזרח התיכון".

את טראמפ, איתו הוא עובד כבר שנים רבות, הוא מתאר באופן שונה לגמרי מהמוכר. "הוא אדם שמאוד חשוב לו היחס האישי. הוא חם מאוד ובעיקר מצחיק. כשהילדים שלי נהגו לטוס איתו במטוס שלו לפלורידה, הוא היה משוחח איתם, מציע להם חטיפים ומראה להם על גב החבילה שיש כשרות".

"היתה לנו מחלוקת משמעותית אחת בלבד בכל שנות היכרותינו ולכן כל השטויות שנכתבים בספרים שונים, מטרתן לתקוף אותו ולהציג אותו באור מסויים שנוח לכותבים. טראמפ הוא אדם נחוש, שמביט תמיד קדימה, שלא אוהב לשמוע שמשהו בלתי אפשרי, אבל נכון מאוד להקשיב. תמיד שיתפתי אותו בדעתי על רעיונותיו. לפעמים הוא הסכים, לפעמים לו, אבל הקשבה ועניין היו שם תמיד".