בחודשים הקרובים צפויים להגיע אלפים נוספים
בחודשים הקרובים צפויים להגיע אלפים נוספיםצילום: תנועת אמונים

בשנים האחרונות מתקבלים דיווחים רבים על פגיעות מכוונות ושיטתיות באתרי מורשת יהודיים ברחבי יהודה ושומרון.

כך לדוגמא, באזור השומרון נגרסה חומה עתיקה באתר המזבח של יהושע בן נון בהר עיבל, הוקם מסגד ענק בן 4 קומות במבצר החשמונאי "תל ארומה", עבודות בניה מתבצעות על מתחם קברים מפוארים מתקופת הורדוס בדיר א-דרב, סוחרים ערבים נצפו מוכרים מטבעות מתקופת בית שני וברחבי השומרון כולו מתקבלים דיווחים על פגיעה בעתיקות.

תנועת 'אמונים' בשיתוף פעולה עם מחלקת תיירות שומרון פתחה במבצע מיוחד שבמסגרתו מגיעים מאות בני נוער מירושלים, שעלבים, פתח תקוה וממקומות נוספים מרחבי הארץ ומסייעים בשיקום האתרים הארכיאולוגיים ברחבי השומרון.

בשבוע האחרון בסיוע ארגון השומר יו"ש הגיעו מאות בני נוער מישיבות ברוכין וחורב לניקוי ושיקום אזור התעשייה ליין העתיק בשומרון "גתות ברקן".

אתר גתות ברקן הוא מהאתרים הגדולים בארץ ששימשו להכנת יין. באזור התעשייה העתיק שהתגלה במקום קיימות בין היתר 4 בריכות עתיקות המתאימות להכנת כ-50,000 ליטר יין. בשל הקרבה לכפרים קרוות בני חסן וקרוות בני זיד חלק נרחב מהחוקרים מזהים את המקום כ"קרותים" - מקום המוזכר במסכת מנחות כ"אלפא ליין" עבור הכנת היין לבית המקדש.

שרידי הכרמים הרבים יחד עם אזור התעשיה העתיק שהתגלה במקום כשבמרכזו גתות הענק מחזקים את ההשערה כי מדובר במקום הכנת היין לבית המקדש.

המקום סובל מהתנכלות ערבית ארוכת שנים. שלטים וספסלים שהיו במתחם נגנבו, והגתות המפוארות היו מליאות באבנים ופסולת שהצטברה במהלך השנים.

השבוע, ביוזמת תנועת אמונים ותיירות שומרון ובסיוע ארגון השומר יו"ש, החל מבצע ענק לניקוי כולל של הגתות העתיקות והשמשת האתר למבקרים.

מאות בני הנוער מרחבי הארץ שניקו את המקום, מצאו כדי חרס עתיקים, שמעו הסברים על האזור והחלו במבצע הניקיונות הענק.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן פגש את בני הנוער גם בחפירות בתל חייא באיתמר וגם בגתות ברקן. "אתרי המורשת והשרידים היהודים המפוארים בשומרון הינם נכס אסטרטגי, ונכס צאן הברזל לתרבות היהודית, ולתרבות האנושית גם למי שאינם יהודים, השמירה עליהם היא חובה ושליחות של כולנו", אמר דגן לבני הנוער.

''מתוך השורשים והעבר כאן אנחנו היום ממשיכים ובונים כאן בשומרון את העתיד. מרגש לראות את בני הנוער משקמים את הגתות בשומרון, גתות שבהם יצרו יהודים יין בשומרון, ומרגש לראות את נבואתו של ירמיהו 'עוד תטעי כרמים בהרי שומרון' מתגשמת היום וכאן בשומרון ממשיכים את העבר, נוטעים כרמים ומייצרים יין מהרי השומרון", הוסיף דגן.

יו"ר תנועת אמונים צבי סוכות מסר: "אנו מודים לתיירות שומרון, לשומר יו"ש ולמאות בני הנוער על שיתוף הפעולה במבצע ניקוי הגתות. באמצעות חשיפת השורשים והעבר המפואר של עמנו בשומרון עם ישראל והעולם כולו יכירו בחיבור העמוק של העם היהודי לשומרון. מבצע שיקום האתרים הארכיאולוגים בשומרון רק בתחילתו ובחודשים הקרובים צפויים להגיע אלפים נוספים".