בית משפט
בית משפטצילום: iStock

שופטת בית משפט השלום בחדרה ד"ר קרן אניספלד חייבה את רב שלומי הרב משה אלחרר לשלם פיצויים לאכסניית נוער ולחברת קייטרינג בסכום של למעלה ממאה אלף ש"ח לאחר שקבעה כי פרסם לשון הרע בקבוצת ווצאפ "פורום משגיחי 22 הרבנות ארצי - הרבנות הראשית לישראל - כוחנו באחדותנו".

הרב מצדו טען כי הפרסום נעשה בתום-לב וללא כוונה לפגוע; עוד טען כי מדובר בתביעת השתקה. כמו כן טענות אחרות הופנו נגד רכיבי הפיצוי שנכלל בתביעה תוך טענה כי אם נגרם נזק, הוא נובע מהתנהגותן של התובעות ומקורו באשם תורם.

לפסק הדין המלא

בפסק הדין כתבה השופטת קרן אניספלד "לכל הפחות, הוכח שהפרסום לא היה אמת והנתבע לא נקט לפני הפרסום אמצעים סבירים להיווכח אם אמת הוא, אם לאו. כאמור, מאז חודש פברואר 2016 ועד יום הפרסום בחודש 24 מאי 2017 לא הייתה לנתבע ידיעה אמיתית, אישית וממשית לגבי הנעשה באכסניה – שכבר הייתה נתונה לפיקוח של רבנות נהריה. הסמכות לפקח על האכסניה לפי חוק איסור הונאה בכשרות ניטלה על-ידי הרבנות הראשית מהנתבע ביום 2016.4.17 והועברה לרבנות אחרת.

במועד הפרסום, יותר משנה לאחר מכן, לא היה הנתבע עשוי להיות גורם רלוונטי אשר ישיב לשאלות על כשרות האכסניה. בזמן עשיית הפרסום לא הייתה לו ידיעה אישית מתבקשת לגבי הנעשה באכסניה ובמטבחה בכל הנוגע לשמירת כשרות. אף-על-פי-כן, בעשיית הפרסום שם הנתבע עצמו כמי שבקיא ויודע בעניינים שנמנו בו".

השופטת חייבה את הרב לשלם לאגודת אכסניות נוער בישראל 85,000 ש"ח והוצאות משפטיות. לחברת הקייטרינג 25 אלף ש"ח והוצאות. כמו כן חייבה השופטת את הרב ב-15 אלף ש"ח הוצאות משפט לצדדים.

את אכסניית הנוער וחברת הקיטרינג ייצגה עו"ד עינת דסברג, ואת הרב ייצג עו"ד שלומי וינברג.