האלמנטים האדריכליים יישמרו
האלמנטים האדריכליים יישמרו צילום: מיכאיל קיזילוב

במהלך שיפוץ בית חולים בעיר בלוגורסק בחצי-האי קרים שברוסיה, גילו העובדים סממנים יהודיים בתוך מבנה בית הכנסת קרימצ'ק שנבנה באמצע המאה ה-19.

בית הכנסת הולאם ונסגר בראשית תקופת ברית המועצות והפך למחסן, ופוצץ במהלך מלחמת העולם השנייה.

במהלך שיפוץ המקום, התגלו בשרידי חצר בית הכנסת קשת מרכזית מעוטרת וחלון עם תבליט של מגן דוד. ההיסטוריונים המקומיים היו מודעים לכך כי המקום שימש בעבר כבית הכנסת יהודי, אך לא ציפו לגלות כי נשתמרו ממנו אלמנטים אדריכליים.

מעט מאוד ידוע על תולדות בתי הכנסת באזור. לדוגמה, בעיר סימפרופול היו כ-12 בתי כנסת, אך אין כמעט תיעוד מהם. חוקרים מקומיים טוענים, כי יש סיכוי רב שבבית כנסת זה שהתגלה, התפלל גאון ישראל הנודע רבי חיים חזקיהו מדיני בעל ה'שדי חמד'.

רוב בתי הכנסת ומוסדות החינוך שהיו בחצי האי קרים נהרסו עם כניסת כוח הצבא האדום בשלהי מלחמת העולם השנייה, והללו הפציצו את האזור כדי להחיש את הסגת הכובש הנאצי, ואף בתי הכנסת היחידים ששרדו, עדיין לא הוחזרו כולם לידי הקהילה היהודית המקומית.

עם גילוי האלמנטים היהודיים, פנו הרשויות אל רבה של חצי-האי-קרים הרב יחזקאל לזר, שבעצה אחת עם אביו רבה הראשי של רוסיה הרב ברל לזר, הגיע להסכם עם הממשל על שיפוץ המקום, תוך מתן כבוד לכל הסממנים היהודיים שהתגלו במקום, וכבר בוצעו התאמות בתוכנית הבנייה על מנת לשמר את האלמנטים האדריכליים שהתגלו.

צילום:
צילום:
צילום:
צילום: מיכאיל קיזילוב