שחרור מחבלים
שחרור מחבליםצילום: פלאש 90

מקורות פלסטינים הביעו בפני ערוץ אל-מיאדין של חיזבאללה אופטימיות באשר להגעה להסכם חליפין עם ישראל במסגרתו יוחזרו חללי צה"ל ונעדרים ישראלים בתמורה לשחרור מחבלים.

על פי הדיווח, המו"מ נתקל בקשיים ואולם המקורות הפלסטינים העריכו, כי הצדדים יגיעו להסדר שיהווה הישג גדול עבור חמאס.

עוד טענו המקורות הפלסטינים, כי ישראל חזרה בה מהדרישה לכרוך את עסקת החליפין בהסכמה על שיקום רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה, וזאת בגין הלחץ שהפעילה חמאס באמצעות פעולות ההטרדה הלילית ומתקפת בלוני הנפץ, וכן האיום לפתוח בסבב עימות חדש.

המקורות הפלסטינים ציינו, כי חמאס דרשה שעסקת החליפין תתנהל בשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 700 אסירים תמורת החזרת שני הנעדרים הישראלים שעודם בחיים. ישראל, כך נמסר, הסכימה לשחרור 300 אסירים, ומצרים, המתווכת בין הצדדים, העלתה הצעת פשרה לפיה ישוחררו 500 אסירים.

חמאס דורשת בשלב זה את שחרור האסירים החולים, הנשים, הקטינים, חברי המועצה המחוקקת, אסירים ששוחררו ונעצרו מחדש, אסירים המרצים מאסר עולם ובהם אחמד סעדאת, מנהיג החזית העממית, בכיר 'פתח' מרוואן ברגותי ופואד שובכי המרצה עונש מאסר על ניסיון להברחת אמל"ח בהיקף נרחב.

ישראל הציעה לשחרר אסירים מעל גיל 65, ואילו חמאס דרשה לשחרר אסירים מעל גיל 55. בנודע לאסירים המרצים עונשי מאסר עולם, ישראל ניסתה להוציא את האסירים שידיהם מגואלות בדם מרשימת המשוחררים, ומנגד חמאס הבהירה כי שחרורם של אלה הוא דרישה מהותית.

המקורות הפלסטינים מסרו, כי ישראל הסכימה על ביצוע השלב הראשון של עסקת החליפין בהתאם להגדרות חמאס בתמורה לשחרור שני הישראלים שעודם בחיים ולמסירת מידע על גורלם של שני חיילי צה"ל וכצעד לפתיחת שלב שני במו"מ.

לדבריהם, המו"מ נמשך בחסות מצרית בניסיון להגיע לנוסחה שתהיה משביעת רצון עבור שני הצדדים, ואולם בחמאס סבורים כי שני גורמים מעכבים את השלמת העסקה.

הראשון – חששה של ממשלת ישראל מתשלום מחיר גבוה העשוי להביא לקריסתה והשני - חתירתו של המודיעין הישראלי לגלות מידע על גורלם של החיילים הישראלים כדי לנצל מידע זה במו"מ.