חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה צילום: רויטרס

על רקע עליית מקדם ההדבקה בימים האחרונים, גורמים רפואיים מעלים חשש שייתכן ומורגשת דעיכת השפעת חיסוני הבוסטר לנגיף הקורונה, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

עם זאת, במשרד הבריאות טוענים כי אין כרגע סימנים לתופעה זו.

חוקרים שעוקבים אחרי יעילות הבוסטר מציינים שגם אם ישנה ירידה, הרי שהיא צפויה וייתכן שישנם מרכיבים אחרים של המערכת החיסונית שעבורם היעילות נגד קורונה נשמרת. בבית החולים שיבא שבתל השומר מתחילים במחקר על "נוגדנים אפקטיביים", נוגדנים שגם להם יש תפקיד בהגנה מקורונה.

בכיר במשרד הבריאות ציין כי "אין כרגע סימנים של דעיכת השפעת הבוסטר והדבר לא סביר מכיוון שמוקדם מדי שזה יהיה משהו שישפיע על מקדם ההדבקה".

לדבריו, גם כשמסתכלים על תמהיל המאומתים, רואים שאלו לא מחוסנים וכאלה שלא קיבלו מנת החיסון השלישית".

פרופ' גילי רגב-יוחאי, מנהלת היחידה למניעת ובקרת זיהומים בתל השומר, שמובילה את המחקרים בנושא רמות הנוגדנים, ציינה כי "גם אם יש נחקר או שלושה במחקר שלנו שאצלם נמצאה ירידה ברמת הנוגדנים אי אפשר עדיין להסיק מסקנות. הנתונים עדיין בניתוח ואני מקווה שבקרוב יהיה לנו מידע.

"הירידה ברמת הנוגדנים היא צפויה עם הזמן וזה ממש לא מדאיג, כי אנחנו מסתכלים לא רק על הנוגדנים אלא גם על דברים אחרים כמו משמעות הנוגדנים והאיכות שלהם. כרגע הנתונים מאד מרגיעים ולא צריכים לעורר דאגה".

לגבי מועד לחיסון רביעי, אם נצטרך, העריכה פרופ' רגב-יוחאי: "זה לא יהיה 6 חודשים אלא יותר מזה. אם זה יהיה עשרה חודשים אחרי הבוסטר, שנה או שנתיים - אני עוד לא יודעת לענות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו