זירת הפיגוע
זירת הפיגוע צילום: דוברות המשטרה

פרטים נוספים על המחבל מבצע פיגוע הירי הרצחני סמוך לכותל המערבי נותן מאור צמח, יו"ר תנועת 'לך ירושלים'. זאת לאחר הגדרת המחבל בידי השר לביטחון פנים כאיש הזרוע הפוליטית ולא הצבאית של חמאס.

"מדובר בדמות מרכזית. איש דת בחמאס, ממובילי הזרוע המדינית של חמאס בירושלים. הוא נצפה הרבה בהפגנות בשייח' ג'ארח. מדובר במורה לדת ולכן צריך לבדוק איך שולב איש חמאס קיצוני שכזה במערכת החינוך", אומר צמח המציין כי בית הספר ראשדיה, בו לימד המחבל, הוא בית ספר ישראלי הנתון לאחריות וביקורת משרד החינוך הישראלי.

בשעות הבוקר נכנסו כוחות ביטחון לבית הספר על מנת לבצע פעולות חקירה נדרשות. צמח מציין כי אולי בניגוד לאחרים הוא אינו מופתע מכך שמדובר במורה בבית הספר ראשדייה. "בעבר כבר חשפנו שעמותות פלשתיניות עקפו את המערכות ונכנסו להעברת מסרים בבתי ספר של מערכת החינוך ועצרנו את זה. אני לא מופתע. מערכת החינוך לא מפוקחת מספיק במזרח ירושלים ואלו התוצאות".

בדבריו מציין מאור צמח כי האירוע תוכנן מבעוד מועד כפי שגם השר לביטחון פנים ציין, וזאת בניגוד לאירועים קודמים של מפגעים בודדים. במקרה זה המחבל שלח את בני משפחתו לחו"ל כבר ביום חמישי, הכין את עצמו בהיבט הדתי לביצוע הפיגוע, הצטייד בנשק חם.

האם עובדות אלה מלמדות על כשל מודיעיני? צמח אינו ממהר להגיע למסקנות וקובע כי מערכת הביטחון בירושלים על זרועותיה השונות והמיוחדות מתוחה על שורה ארוכה של אירועים בירושלים ורבים מהם אינם מתפרסמים ויתכן שבנקודה זו יהיה צורך במאמץ מודיעיני ומבצעי אחר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו