נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: חזקי ברוך

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח אחר הצהריים (ראשון) עם כתבים על הכניסה לגל החמישי של נגיף הקורונה אותו הוא מכנה 'גל הילדים'.

"אנחנו נכנסים לגל הזה באופן שונה מכל הבחינות, באופן הפוך לאיך שנכנסנו לגל הרביעי. כשהדלתא חדרה לישראל והתפשטה מתחת לרדאר כי החיסונים עוד היו אפקטיביים, באותו שלב סגרו את 'מגן אבות', את מרבית המפקדות, את דסק ערבים ודסק חרדים ופתחו את ישראל לרווחה. כרגע המצב הפוך. אנחנו בשליטה טובה והמצב הוא טוב. רמת החיסון האפקטיבית של מדינת ישראל היא הגבוהה בעולם", אמר בנט.

לדבריו, "הגל הזה הוא גל של ילדים והמאומתים בו הם בעיקר ילדים שלא התחסנו. לכן יש טעות בהסתכלות על המספר הכולל של הנדבקים, בלי לפרוט אותו לשכבות גיל. אין ספק כי העלייה בתחלואה בילדים תוביל לעלייה בתחלואת מבוגרים".

הוא הוסיף, "המגיפה היא אירוע מתמשך, שיכול לקחת עוד זמן לא מבוטל, ייתכן שאף שנה ושנתיים. לכן, טוב מאוד שבמסגרת המאבק בגל הרביעי בנינו מערכת מתפקדת למדינת ישראל גם אל מול המגיפה העולמית וגם אל מול מגיפות עתידיות".

בנט ציין כי גם בנתב"ג ננקטים צעדי הזהירות המשמעותיים ביותר. "הגבולות שלנו נשמרים בצורה הכי טובה שיכולה להיות - 100% מהנכנסים לארץ נבדקים פעמיים ו-100% מהנדבקים מרוצפים. בנינו מנגנון שמחפש בעולם וריאנטים מטרידים ומביא אותם לידיעתנו".

ראש הממשלה ציין שלא מתוכננות הקלות בהנחיות או החמרות, למרות החשש מתחלואת חורף. "החורף הזה מדינת ישראל יכולה להיות פתוחה - וזה תלוי בנו. התכנית שלנו היא לצלוח את החורף בלי סגירות ובלי מגבלות קשות. אבל בשביל זה צריכים לעבוד. אנחנו נכנסים לחורף שיוצר אתגר של קורונה ושפעת ביחד. הצפי הוא שהשפעת תהיה חזקה יותר השנה, כי דילגנו על השפעת של השנה שעברה".

הוא שב וקרא למי שטרם לקחת את מנת הבוסטר לעשות זאת וטען כי "מי שהתחסנו פעמיים ולא לקחו את הפעם השלישית חיים בתודעה כוזבת. יש להם הגנה יותר טובה ממי שלא התחסנו כלל מול תחלואה קשה, אבל הם נדבקים ומדביקים. בנוסף, הדבר הזה מערער את האמון של אנשים בחיסון. האסטרטגיה היא מאוד פשוטה: בכל נקודת זמן אנחנו שואפים שאזרחי ישראל יהיו מחוסנים במקסימום שהם יכולים".

ראש הממשלה סיפר כי ישראל אמנם רוכשת את התרופות נגד קורונה, אבל גם מזהה שמתנגדי חיסונים מסרבים לקחת אותן במידה וחלו באופן קשה. "אנחנו גם מצטיידים בתרופות נגד הקורונה, שאמנם טרם אושרו ב-FDA, אך מבחינתי אני מעדיף לאין ערוך למנוע מחלה מאשר לרפא אותה. זה גם מאוד יקר וגם מצאנו קורלציה בין מתנגדי חיסונים לאלו שלא רוצים לקחת את התרופה".

השבוע יצא לדרך מבצע חיסוני הילדים בגילאי 5-12. "ביום שלישי אנחנו יוצאים למהלך הגדול של חיסון ילדים. המטרה שלנו היא לשכנע את ההורים בצורה מנומסת בצורך להתחסן. אנחנו נראה הרבה מאוד הסברה דרך קופות החולים ורופאי המשפחה. לא קמפיין 'מפורסמים' אלא קמפיין הסברה".

על פי ההערכות, במערכת הבריאות רוצים להגיע לכ-75% חיסון בקרב הילדים בגילאי 5-12. כחודש לאחר תחילת מבצע החיסונים השבוע תיערך הערכת מצב ואז יוחלט האם לנקוט בפעולות נוספות כדי לקדם את החיסון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו