כתב חידה
כתב חידה צילום: צפנת פענח

לקראת המיזם החדש "צפנת פענח", שוחחנו מעט עם היוזמת תקווה שירה עידן.

המצטרפים למיזם מכאןאו מכאן יקבלו ללא עלות בחודשים הקרובים חידות חשיבה מקורית נושאת פרסים לפרשיות השבוע ומדריך מקורי להכנת חידות לאירועים.

ראשית, ביקשנו להבין מה מיוחד במיזם. חוברות חידות יש בלי סוף, וחוץ מזה תמיד אפשר לחפש בגוגל... אז מה החידוש?

תקווה מספרת על החידוש שבמיזם "המטרה היא לתת לאנשים גישה לחידות מעניינות, מקוריות ומאתגרות מסוגים שונים, כאשר לא מדובר בשאלות ידע או בחידות פשוטות מידי. בנוסף, המיזם מאפשר להעשיר כל מפגש משפחתי או חברתי – משולחן השבת עד למסיבה כיתתית בחידות שאני אחבר עבורם, באופן המותאם אישית לכל קהל יעד ולכל אירוע. כך משתתפי המיזם יוכלו לשתף גם אחרים בפיתוח החשיבה היצירתית, בהרחבת הידע, וכמובן בריגוש שבפתרון מוצלח".

תקווה מביאה כמה דוגמאות: "נניח שאתה מורה. סיימת ללמד בכיתה את ספר שופטים, או נושא במדעים, או כל מקצוע אחר, וכעת אתה רוצה להעביר לתלמידים פעילות חווייתית, מעניינת, שגם תעזור להם להפנים ולשכלל את הידע שרכשו בנושא. בעזרת המיזם תוכל לעשות זאת בצורה פשוטה. עוד דוגמה, נניח שיש לכם שבת משפחתית ואתם מעוניינים בפעילות מגבשת שתתאים למבוגרים וגם לילדים. זה יכול להיות גם ערב נשים בשכונה, פעולה בתנועת נוער, יום הולדת לבן משפחה, פעילות קהילתית במתנ"ס וכל רעיון אחר כמובן".

יש לך דוגמה לחידת חשיבה?

תקווה משתפת אותנו בחידה לחנוכה:
שלישית הגיעה תורה
והיא בת 3
חזקה כנחושת
מאות לאות כוחה מוסיף ואורך
והסבא היה נוח
מי זו?

התשובה היא מילה אחת הקשורה לחנוכה, ובין הפותרים אותה (להצטרפות לחצו כאן) או כאן יוגרלו מספר חוברות עמוסות בחידות חשיבה מושקעות לחנוכה. בנוסף, בין פותרי החידות הקבועים יוגרלו פרסים נוספים יקרי ערך.

מה הביא אותך לעסוק בחידות חשיבה?

תקווה משיבה "חידות חשיבה תמיד היו נושא מדובר במשפחה. סבא חד לנו חידות מעניינות, ואבא אפילו מחבר בעצמו חידות... כך שגדלתי באווירה כזו. עם הזמן גיליתי שאני מסוגלת לא רק לפתור חידות, אלא גם לחבר כאלה בעצמי. וזה גורם לי להנאה רבה".

מעבר להנאה שבעיסוק בחידות, יש בכך ערך נוסף?

תקווה משתפת אותנו "פתרון חידות חשיבה מפתח חשיבה גמישה ופתוחה, ובניגוד ללמידה פורמלית - הוא מאתגר ודורש שילוב של יצירתיות וידע.

לחבר חידות מוסיף על כך את ההנאה שבלאתגר אחרים", ממשיכה עידן ומוסיפה בחיוך "הוא כולל בונוס: לפחות לכמה רגעים, אתה מרגיש הכי חכם בחדר..."

תקווה מוסיפה כי דווקא בעידן המסכים "חשוב לפתח את שרירי החשיבה - ואחת הדרכים הטובות ביותר לכך היא חשיבה על פתרון חידות או חיבור של חידות. ערך נוסף בכך הוא חיזוק האווירה המשפחתית. אפשר גם לשלב חידות בשולחן שבת, יום הולדת, שבת משפחתית, חגים, ימי נישואין, סיום לימוד נושא בבית ספר ובעצם השמים הם הגבול..."

נניח שאני מעוניין לשלב חידות לאחר הדלקת נרות חנוכה - איך אני עושה את זה?

"ראשית, אפשר להצטרף לקבוצת הווצאפ של המיזם (אפשר גם מכאן), ולקבל בימים הקרובים במתנה מדריך שאבא שלי מכין בימים אלו, לחיבור חידות לאירועים. בנוסף, בקבוצה תתפרסם מידי שבוע חידה נושאת פרסים לפרשת השבוע.

עד שהמדריך יהיה מוכן, אומר באופן כללי שבנית חידות חשיבה איכותיות, להבדיל משאלות ידע או חידות פשוטות, דורשת למעשה שילוב בין ידע כללי רחב, הכרות עם מגוון סוגי חידות, וגם קמצוץ השראה, שתמיד יכול להועיל.

חשוב לסמן את המטרה מראש, כלומר לקבוע מהו פתרון החידה ולעבוד מהסוף להתחלה. לתת רמזים בצורות מעניינות, כמו: מילים נרדפות, צופן, משחקי מילים ועוד.

כאמור, היכרות ופתרון של הרבה חידות הוא המפתח הראשי לכניסה לעולם חיבור חידות החשיבה".

"יחד עם זאת", מוסיפה עידן, "הדבר אינו אומר שרק מומחים יכולים לחוד חידות. גם מי שאינו בעל ידע כללי רחב ולא עסק בחידות יכול לחבר חידות ידע פשוטות ולא מתוחכמות, וכמובן גם חידות כאלו מוסיפות לכל אירוע. מי שרוצה לקחת את זה צעד אחד קדימה יכול כאמור להשתדרג, לפתור חידות מסוגים שונים ולהרחיב את הידע הכללי, וככל שהוא יעשה זאת יותר כך גם החידות שלו יהיו מאתגרות יותר את החשיבה והעניין".

לקראת סוף הראיון אנו נזכרים בחידה בה פתחנו... את התשובה אליה יקבלו בערב חנוכה חברי קבוצת הווצאפ "צפנת פענח", כאשר יוגרלו פרסים לפותרים. אם הקבוצה מלאה, ניתן להצטרף גם מכאן.

נ.ב: מעוניין להזמין חוברת חידות מותאמת אישית, במגוון סגנונות לכל נושא ולכל גיל שתרצו, מוזמן לשלוח מייל לכתובת tikvasmelabev@gmail.com או ליצור קשר דרך המספר 0549300522.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו