אנטישמיות בברזיל. ארכיון
אנטישמיות בברזיל. ארכיון צילום: רויטרס

עיתונאי ברזילאי שעובד עבור אחד מגופי התקשורת הגדולים במדינה, נאלץ התנצל לאחר שאמר בראיון כי הדרך היחידה שברזיל תוכל לנסות ולהשתוות לעושרה של גרמניה יהיה באמצעות הרג של כל יהודי המדינה.

העיתונאי, חוזה קרלוס ברנרדי, העובד ב-Jovem Pan, רשת תקשורת הכולל תחנות טלוויזיה ורדיו המזוהות עם הימין הרדיקלי בברזיל, נשאל בראיון מדוע ברזיל אינה מצליחה להשיג לעצמה עושר כמו זה של גרמניה.

תשובתו היתה, "אם נהרוג טריליארד יהודים ונרכוש את הכוח הכלכלי שלהם, אז ברזיל תתעשר. זה מה שקרה עם גרמניה לאחר המלחמה".

רגע לאחר השידור ספג ברנרדי ביקורת קשה. ברשתות החברתיות האשימו אותו בהדהוד מסרים נאציים, בהסתה לאלימות נגד יהודים ובעיקר באנטישמיות. גורמים רשמיים בסאו פאולו אף רמזו שנשקלת נגדו חקירה מטעם רשויות המדינה בגין ביצוע פשע שנאה.

ברנרדי מיהר להתנצל והביע חרטה על דבריו. "אני מבקש להתנצל על ההערות המיותרות שלי. ניסיתי להדגיש את הרשעות כלפי היהודים בגרמניה במלחמת העולם השנייה ולא התכוונתי שישתמע מדברי שיש לפעול נגד יהודים בברזיל. זו היתה התבטאות אומללה".

עם זאת, הקהילות היהודיות בברזיל פרסמו הודעה לאחר ההתנצלות ואמרו כי היא אינה מספיקה. "ברנרדי גרם צער וסבל ליהודים רבים באמירה הזו. התנצלות איננה מספיקה, אלא דרוש מעשה שיוכיח שברזיל נאבקת באנטישמיות ולא מטאטאת אותה מתחת לשולחן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו