הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בדברים הקשים שאמר הראשל"צ יצחק יוסף נגד הרב דוד סתיו הוא ביטא התנהלות מתמשכת של ביזוי רבני הציונות הדתית, כל אימת שפעולותיהם לא מתיישבות עם השקפת העולם החרדית. מחלוקת היא לגיטימית, אבל אין להסכים בשום אופן ליחס המשפיל

כמו רבים אחרים, הזדעזעתי לשמע הדברים הקשים שנשמעו מפי הראשל"צ הרב יצחק יוסף על הרב דוד סתיו יו"ר ארגון צהר ורבה של העיר שהם. בתחילה חשבתי שתגובה שלי לא תועיל במאום, מאחר ואני חבר הנהלת צהר ואולי יתייחסו לדברי כנוגע בדבר וממילא לא תהיה תועלת במחאתי.

אולם, השתיקה שהשתררה בקרב רבני הציונות הדתית למשמע דברי הבלע, עוררה אצלי רצון למחאה מסוג אחר לגמרי. זו לא הפעם הראשונה שהעולם החרדי מבזה בצורה כזו את רבני הציונות הדתית. הדבר קורה בכל פעם שהם פועלים בצורה שאינה מתיישבת עם השקפת העולם החרדית על הדרך בה הדברים צריכים להתנהל.

איני מתעלם מהעובדה שגם בתוך העולם הציוני דתי קיימת מחלוקת עזה על נושא הכשרות והדרך לטפל בו כמו גם על נושאים הלכתיים ודתיים נוספים. מחלוקת היא לגיטימית כאשר כדרכה של תורה. לגבי היחס המשפיל של העולם החרדי לציונות הדתית, יחס שאין לו שום הצדקה לא תורנית ולא מוסרית,  צריכה להיות תמימות דעים בין כל הרבנים בציבור הדתי לאומי, שאין להסכין עם יחס כזה בשום פנים ואופן.

על כן, השתיקה הזו שליוותה את דברי הראשל"צ, מלבד כמה תגובות ספורות ובודדות, צרמה ביותר. עד אנה אנו באים? מדוע פעם אחר פעם רבותינו חוטפים את הביזיונות האלו ואנחנו שותקים? איזה מסר אנחנו מעבירים לתלמידנו? השתיקה הזו כבר אינה נתפשת כמעלה בעיני הציבור, אלא כחולשה והסכמה חרישית שאולי באמת אין לעולם הציוני דתי סמכות או הצדקה תורנית מספקת כדי להתמודד עם עולם התורה החרדי.

אולי הגיע הזמן להקים "ליגה נגד השמצה" של רבנים מכל הזרמים שקצה נפשם מהשיח הרדוד והקנטרני שאינו מביא כבוד לעולם התורה בכלל ולרבנות הראשית בפרט. בעת האחרונה מתקיימים כינוסים העוסקים באחדות רבני הציונות הדתית, בצפון, במרכז ובדרום. וכמו רבים גם אני שמח בכל פעם שיש מפגשים כאלו שמנסים להביא לשיח נעים ומכבד. אך שום אפשרות לאיחוד לא תצלח אם נמשיך לעמוד מנגד בכל פעם שמשפילים את כבוד רבותינו ומבזים אותם בראש כל חוצות.

על כן אני קורא להרים את הכפפה וליצור תנועה שמטרתה תהיה להציל את כבוד עולם התורה הציוני דתי. תנועה שתדע להתעלות מעבר למחלוקות ולעמוד כחומה בצורה כנגד אלו שמחפשים להשתמש בביזיונות וחרפות כדי לכפות את דעתם. תנועה שכזו תרים את קרנה של התורה בעיני הציבור שלצערי הרב כבר אינו רואה ברבני ישראל מושא לדוגמא אישית. הגיע הזמן להפסיק לשתוק, כי בנפשנו הוא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו