עודד רביבי
עודד רביביצילום: חיים טוויטו

"עבודה בעיניים" על פי הפירוש במילון היא מעשה הונאה, שכנוע בדבר שאינו נכון. מעשה שכזה מתרחש היום בכנסת ישראל בהובלתם של חברי כנסת ובאישורו של יושב ראש הכנסת.

תחת הכותרת "עוצרים את אלימות המתנחלים" יתכנסו היום אישי ציבור, נציגי ציבור ותנועות שמאל ציוניות ופוסט ציוניות. הבעיה היא לא במהות אלא בעובדות, אלימות המתנחלים נשמעת כותרת מפוצצת אלא שעל פי נתוני משטרת מחוז ש"י כפי שפורסמו בשבוע שעבר, בשנת 2021 התרחשו 7 אירועי תג מחיר, נרשמו 21 חיכוכים, נרשמה ירידה של 60% משנים קודמות.

על פי דיווחים שונים נרשמו בשנת 2021 87 אירועי יידוי אבנים כלפי רכבים פלסטינים. אני מגנה כמובן כל אלימות אולם כשמאז תחילת נובמבר נרשמו למעלה מ-80 אירועי ידויי אבנים כלפי רכבי יהודים ביו"ש, כשמאז חמישי האחרון אנחנו סופרים נרצח ופצועים בירושלים מישהו צריך לומר למסיתים ולצועקים "אלימות המתנחלים" שזה לא בכמות, לא בהיקפים, ולא בתדירות שמנסים להציג, שהכנסת היא לא מקום להונאת הציבור, שהכנסת היא מקום עם קצת יותר יושרה ואמינות.

לקיחת תופעת שוליים והפיכתה לכתם על אוכלוסייה שלמה בחוסר פרופורציה גובלת בחוסר היגיון ויושרה. מפעל ההונאה שנכנס בשערי הכנסת הופך אותה למגוכחת, למנותקת מידי ובמה זולה לשנאה וחוסר היצמדות לאמת.

אם מבקש יו"ר הכנסת לדאוג לעמידתו של המשכן כהוגן והגון ידחה את מופע השנאה שלוקח חלק בהסתה ויאמר לא לאלימות, לא להסתה, לא להכללה, ולקבוע את הכנסת כמקום רציני ופחות מגוחך.