הקרמלין
הקרמלין iStock

המתיחות המובנית בין ארה"ב לרוסיה שוב מתחממת? מזכיר המדינה האמריקאי טוני בלינקן אמר כי ארה"ב אינה יודעת מה הן כוונותיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לגבי אוקראינה בכל הנוגע לריכוז הכוחות האדיר של צבא רוסיה לצד הגבול עם אוקראינה.

בשבוע שעבר אמר נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי כי 100 אלף חיילים רוסים כבר מרוכזים לאורך גבולותיה של המדינה, וכי התנועה של הכוחות הרוסיים נמשכת, כשרוסיה מעוניינת להוסיף ולעבות את הכוחות שלה החונים על גבולותיה של אוקראינה.

לפי הדיווחים, חלק מהכוחות נמצאים בשטחי רוסיה סמוך לגבול אוקראינה, וחלקם בשטחי מזרח אוקראינה, המצויים בשנים האחרונות בשליטתם של הבדלנים הפרו רוסיים, במחוזות דונייצק ולוגנסק, וכן בחצי האי קרים שנמצא בשליטה מלאה של רוסיה.

בתגובה לדברים, הגיב דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב בהתקפה על ארה"ב. "האמריקאים מייצרים פאניקה מלאכותית", הוא אומר, "רוסיה רואה בחומרה את הפרובוקציה הזאת שמבצעת ארה"ב".

הוא רמז שרוסיה שומרת לעצמה את הזכות לפעול אל מול "הפרובוקציה האמריקאית" כהגדרתו, בטענה שהמתיחות שמייצרת ארה"ב חשודה מאוד בעיני רוסיה וגורמת לה לשמור על עירנות גבוהה מאוד.

פסקוב הוסיף וטען כי דברי הבכירים האמריקאים מהווים עלבון לרוסיה. "אחרי שהם עצמם שינעו כוחות מעבר לאוקיינוס וקירבו אותם לגבולותינו, הם מאשימים את רוסיה בתוקפנות בזמן שהיא משנעת כוחות בתוך שטחיה שלה", אמר.

לפני כשמונה חודשים שררה מתיחות גבוהה בגבולות אוקראינה – רוסיה, היבשתי והימי, בגלל ריכוז חריג של כוחות רוסיים רבים במסגרת מה שרוסיה כינתה 'תרגיל מוכנות', ובאוקראינה ראו בו היערכות לקראת פלישה צבאית אפשרית.

אחרי שבועות של מתיחות גבוהה במיוחד, הודיעה לפתע רוסיה על הסגת הכוחות שלה מהגבול, וכעבור זמן מה התקיימה פגישת פסגה בין ביידן לפוטין, ונראה שלחצים כבדים שהפעיל ביידן על פוטין עוד קודם לכן, הם אלו שהביאו לנסיגה הרוסית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו