סיגריה אלקטרונית
סיגריה אלקטרונית צילום: ISTOCK

משרד הבריאות השלים היום (שני) מהלך שהובילו שירותי בריאות הציבור במשרד ביחד עם רשות המסים, משרד האוצר וארגוני החברה האזרחית להחלת מיסוי על סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות.

במשרד אומרים כי "סיגריות אלקטרוניות מהוות סיכון משמעותי לבריאות הציבור, כמו גם מוצרי טבק אחרים".

"בישראל עדיין נפטרים מדי שנה כ-8,000 נשים וגברים כתוצאה מעישון מוצרי טבק, מתוכם כ-800 מעישון פסיבי. המהלך שהושלם היום חשוב בהפחתת הסיכון הקיים מסיגריות אלקטרוניות".

הצו החדש מטיל מס קניה על נוזל לסיגריות אלקטרוניות וסיגריות אלקטרוניות שאינן ניתנות למילוי חוזר (חד פעמיות), המקביל בשיעורו למס המוטל על מוצרי טבק אחרים.

הצו קובע כי על נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות יוטל מס קניה של 270% מהמחיר הסיטוני השכיח בתוספת 11.39 שקלים חדשים למ"ל אשר בכל מקרה לא יפחת מ-21.81 שקלים חדשים למ"ל. על סיגריות חד פעמיות יוטל מס קניה של 360% מהמחיר הסיטוני השכיח אשר בכל מקרה לא יפחת מ-32.72 שקלים חדשים למ"ל. הצו מחריג גם סיגריות אלקטרוניות ונוזל למילוין מהפטור ממס קניה על יבוא אישי (עד 75 דולר).

בנוסף, נקבעו הגבלות על כמות הסיגריות האלקטרוניות והנוזל שניתן להביא לארץ מחו"ל ללא תשלום מס קניה. כמויות אלה מקבילות לכמויות הסיגריות הרגילות אותן ניתן להכניס לישראל ללא תשלום מס.

מי ששהו בחו"ל פחות מ-5 ימים יוכלו להכניס עד 4 מ"ל נוזל ולא יותר מ-2 סיגריות חד פעמיות . מי ששהו יותר מ-5 ימים בחו"ל, יוכלו להכניס עד 10 מ"ל נוזל ולא יותר מ-5 סיגריות חד פעמיות. הגבלות אלו ייכנסו לתוקף תוך חודשיים מיום חתימת הצו.

כמו כן, נקבע כי יוטל מס קניה על המלאים המצויים בידי סיטונאים, בגובה של שקל אחד חדש למ"ל נוזל ו-6 שקלים חדשים לסיגריה חד פעמית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו