תורים בנתב"ג
תורים בנתב"ג צילום: פלאש 90

ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, אילנה גנס, התייחסה בועדת הכלכלה של הכנסת למספר הישראלים שהאריכו את שהותם בחו"ל לאחר שנדבקו בקורונה.

על פי נתונים שנאספו מחברות הביטוח בחצי השנה האחרונה נמצאו מעל 4,000 ישראלים חיוביים לקורונה לפני שובם לארץ. בתקופה זו טסו כשני מיליון ישראלים לחו"ל.

גנס השתתפה בדיון שעסק בהארכת תוקף ההגבלות בכניסה לישראל ואמרה כי "האיום המרכזי לעתיד הוא ייבוא גלי תחלואה מחו"ל. המגיפה רחוקה מלהיגמר. ההערכה של גופי הבריאות בעולם שזה יימשך לפחות עד 2022. גם באירופה יש עלייה משמעותית ולמרות ששם היה כבר גל רביעי של זן דלתא".

לדבריה, "רק על ידי הבדיקות בארץ אנחנו יכולים לגלות ולזהות וריאנטים חשודים. מדינות רבות לא עושות ריצוף בדיגום וגם אם כן, הן לא בהכרח משתפים אותנו. זו האינדיקציה היחידה שלנו לזהות דבר חשוד וזה גם מה שגורם לנו להכניס מדינות לרשימה של סיכון גבוה".

הוועדה האריכה את תוקף ההגבלות המחייבות בבדיקה את כל הנכנסים לישראל עד 13 לדצמבר 21. בנוסף, בוטלה הדרישה למילוי טופס ליוצאים ממדינת ישראל כל זמן שאין ברשימת משרד הבריאות מדינות אדומות. כמו כן, הוגדל הזמן למילוי טופס כניסה לישראל - 48 שעות במקום 24 שעות.

גנס נשאלה על ההחלטה לאפשר בדיקת אנטיגן לפני הכניסה לישראל ולא רק בדיקת PCR. "היתרון של PCR ברור כי היא בדיקה יותר רגישה ונותנת לזהות חולים ואם היינו יכולים, היינו נשארים רק עם זה. אבל הבעיה היא שאנשים נוסעים לחו"ל ועושים זאת מראש מחשש מוצדק שלא תהיה להם תשובה טרם חזרתם. מרביתם עושים זאת קרוב ל-72 שעות והפרק הזמן הזה הוא גדול עד הטיסה. האנטיגן יותר זמין וזול ומאפשר לזהות בטווח של 24 שעות אנשים שחולים. מנתונים שבידינו מעל 95% בדיקות אנטיגן חיוביות, אומתו אחר כך גם בבדיקות PCR".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו