מתחת לשער שכם
מתחת לשער שכם צילום: החברה לפיתוח מזרח ירושלים

הפיגוע הרצחני בירושלים מגיע לאחר שורת אירועי טרור אלימים ומפגני הסתה קשים בשכונות מזרח העיר, אך גם לפני אירועי חנוכה בהם מקווים בעיר לראות את המוני בית ישראל מבקרים בירושלים ונהנים בה. האם ניתן לגשר על הפער שבין המתח והחשש לבין החגיגות? על כך שוחחנו עם בני סאסי, מנכ"ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים.

"ירושלים יודעת ימים טובים יותר וטובים פחות, אבל גדולתה היא בכך שגם בימים הפחות טובים היא יודעת לצאת מהמשברים והחששות ולקיים חיים נורמאליים בעיר החשובה כל כך הזו. אני מאמין שגם הפעם העיר תחזור מהר לשגרה נורמאלית ובטוחה, ואני מקווה שמקרה של אדם קיצוני לא יגרום לכולם לשנות את שגרת החיים שלהם".

סאסי מוסיף בהתייחס לחששות הביטחוניים כי "תחושת הביטחון נרכשת מהמטיילים לא פחות מהימצאות של שוטרים ומצלמות שמצלמות לאורך כל היום. לכן הפעילות שלנו תהיה אינטנסיבית ולא תיפול משנים קודמות. אני מזמין את כולם. הפגנת הנוכחות היא שתקרין את תחושת הביטחון הטובה ביותר. כך היה גם בעבר, בתקופת צוק איתן ובתקופת הסכינים. ירושלים ידעה להתגבר על כל המשברים".

האם יש מצבים בהם דווקא החשש ברחובות ירושלים מביא אנשים להחליט להגיע לעיר ולבלות בה, ולמעשה לחזק אותה? "אני מניח שיש כאלו. אני לא נכנס לפסיכולוגיה, אבל שנת 2019 הייתה שנת שיא של מבקרים ותיירים וזו שנה שהגיעה אחרי תקופה מתוחה. מי ששיתק את התיירות בעיר זו הקורונה ולא המצב הביטחוני".

מכאן אנחנו שואלים את סאסי על האירועים שצפויים לקדם את פניהם של המבקרים בעיר, והוא מודה למשרד לירושלים על סיבסוד האירועים המתוכננים ובוחר למקד את תשומת הלב דווקא בכיכר הרומית שמתחת שער שכם. "מדובר באחד השרידים של התקופה הרומית שבה ירושלים לא רק חרבה אלא שמה שונה לאיליה קפיטולינה והיהודים גורשו ממנה. אדריאנוס היה מי שגירש אותנו מכאן והיום הפכנו אותו לפסל, בובה, בעוד היהודים חזרו לכאן לחגוג את ניצחונם. גם אירועים קשים לאורך ההיסטוריה מסתיימים ואנחנו חוזרים".

"זה מקום שיהיה מרגש לראות אותו. לקיים הדלקת חנוכייה דווקא במקום הזה זה מרגש מאוד", אומר סאסי המתאר את גרם המדרגות שנותר בסמוך מלפני 500 שנים ובו שיחזור העמוד הרומי כתפאורה ו"אפשר לראות פסי האטה על הסלעים שריצפו בהם את הדרך אל העיר. בתוך הכיכר יש מעין לוח שחמט שמי ששיחק בו הם אותם חיילים רומאים שהיו צריכים להעביר את הזמן. בחור בשם ניר וו'יילד, שהוא אספן גדול, הצליח לפצח את אותו משחק והביקור שם יהיה סביב אותו משחק והשחזור שלו".

סאסי מספר על סיורים מודרכים של מדריכי יד בן צבי שיחלו מכיכר צה"ל ויסתיימו בכיכר הרומית כאשר בכל יום בשעה ארבע אחר הצהריים תהיה הדלקת חנוכיות, משם נמשך הסיור עד לרובע היהודי.

"בנוסף יש את חוצות היוצר שם נקיים סדנאות של אמני יודאיקה מהמובילים בעולם. ניתן יהיה להגיע ולהצטרף לסדנת חימר, פסיפס, ציור וכו' במחירים מסובסדים עם אמנים מובילים בתחומם. זו תהיה חוויה גם ליצור וגם לפגוש אמנים", הוא אומר וממליץ לקהל הרחב להיכנס לאתר החברה לפיתוח מזרח ירושלים ושם להיחשף למכלול הפעילויות הצפויות בעיר העתיקה.

הכיכר הרומית
הכיכר הרומית צילום: החברה לפיתוח מזרח ירושלים