במלאת 26 שנים לפטירתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, מספר הרב יוסי שריד על ההיכרות האישית עם הרב לפני כשבעים שנה.

הרב נריה הגיע לסניף בני עקיבא בו היה הרב שריד חניך בגיל לפני בר מצווה. "אמרו לנו שהרב נריה יבוא לתת לכם פעולה ביום שלישי וידבר אתכם על הישיבה בכפר הראה. באנו, הבנים של השבט. היינו קבוצה של יותר מעשרה, הביאו אותנו לאחד המשרדים של הפועל המזרחי והרב נריה הגיע לבוש בחליפה, הסתכל על כל אחד מאיתנו שאל כל אחד מי הוא. ישבנו על כסאות, הוא ניגש לכיסא, חשבנו שגם הוא יישב על הכיסא, אבל הוא הוריד את המקטורן והתיישב על הצד של הכיסא עם הרגליים על הכיסא ואז התחיל לספר לנו סיפור, דיבר על פרשת השבוע והשבטים".

סיפורו של הרב נריה לחניכים נסב על התכנסות השבטים סביב מיטתו של יעקב אבינו שמספר להם על עתידם, וברוח זו אמר הרב נריה לחניכים שכעת גם עלינו להקים שבטים, שבטים של בני עקיבא... בהמשכה של השיחה הזמין אותם הרב נריה לישיבה בכפר הראה.

"נסענו בגשם שוטף מתל אביב על משאית פתוחה מהסניף. היינו רטובים עד לשד עצמותינו. לא היו לנו בגדים להחזיק. נכנסנו לבית המדרש ושמענו שירה יפה של הרב נריה 'מקולות מים רבים' ומכאן לניגון שהקדים אצלו כל שיחה. ישבנו והסתכלנו. הוא ראה שכולנו רטובים, הגענו עם בגדי שבת וזה כל מה שהיה לנו חוץ משמיכה כדי לישון, ואמר שלא כיבו הגשמים את אש עצי המערכה וזה אחד הניסים שבמקדש. הגשם לא כיבה את ההתלהבות. אתם באתם בהתלהבות גדולה והגשם לא מכבה את האש שבכם", נזכר הרב שריד ומתאר את כל אותה שבת מיוחדת ובה המפגש עם הרב נריה שהעיר את התלמידים בשירה במדרונות ולאחר מכן המתין להם בפתח בית המדרש.

"מתחת ידיו של הרב הייתה חבילה של סידורים והוא מחלק לנו. לפני קריאת התורה הוא עבר עם חומשים וחילק אותם. השירה הייתה מיוחדת. הוא עמד ליד הבימה ודאג שיעשו מי שרך לכל אחד. התלמידים ניהלו את הכו בישיבה. זה היה מפתיע. ראינו איך התפילה בערב שבת מתחילה למרות שהוא לא הגיע. כשהסתובבנו ב'בואי לשלום' אינו אותו עומד במזרח. הוא הגיע. התלמידים סיפרו לנו שהוא מתפלל קבלת שבת בחורשה בדרך מהבית שלו בכפר, וב'מזמור שיר ליום השבת' הוא כבר איתנו".

התרגשות גדולה מספר הרב שריד כי לימים כשניצב הוא עצמו בתפקידים חינוכיים עמדה תמיד לנגד עיניו דמותו של הרב נריה והמחשבה מה הוא היה עושה. "הוא היה עצמאי לגמרי. לא היה צוות ולא ישיבת מורים. הכול היה באחריותו. הזמנתי אותו לכל חתונה ולכל בר מצווה והוא הגיע, ואם לא הגיע שלח ספר ארוז יפה עם מכתב ברכה יפה. המכתבים שמורים אצלי".

"שני נכדים שלי תאומים, שהברית שלהם ביום הזיכרון של הרב, נקראים יאיר ונריה. מה יכול להיות יותר?", אומר הרב החש עד היום את הקשר החי לדמותו של הרב נריה.

"הוא אמר לנו כל הזמן, אתם חלות"רים, חלוצים-תורניים. אתם צריכים לשנות את המפה. התחלנו לשנות את המפה של ארץ ישראל. לימדתי שלוש שנים לכפר הראה, הלכתי להקים ישיבה בכפר מימון והייתי שם שבע שנים, ואני בשנה ה-52 במבשרת ותמיד אני רואה את דמותו".

הרב שריד ממשיך ומספר מזכרונותיו בחנוכה כתלמיד והשיחה של הרב נריה לפני היציאה לחופשת החג, שיחה בה הדגיש בפניהם שחנוכה הוא חג פרסומי ניסא, ואתם הניסים של הדור. ככאלה תפקידם של התלמידים להגיע לכל מקום ולהראות את הנס שחל בהם בעולמה של ישיבה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו