מחאת התלמידות
מחאת התלמידות צילום: ועד הורי בית הספר

כמאתיים תלמידות בית הספר 'תפארת חיה' שבחדרה לא לומדות כבר כחודש וחצי בבית הספר לאחר שהתגלה חשש לקריסת המבנה. על מה שעבר על התלמידות בתקופה בה ניסו למצוא חלופות תוך כדי בדיקות הנדסה סיפרה בראיון לערוץ 7 חופית טרבלסי, יו"ר ועד ההורים של בית הספר.

"עיריית חדרה התרשלה באחריותה למצוא מבנה תקני לבנות", אומרת טרבלסי וקובעת כי "העירייה הכניסה אותנו ביודעין למבנה מסוכן. היא שיכנה אותנו במקום הזה למות התראות. העירייה הוציאה אותנו מהמבנה הזה לפני שלוש שנים".

החשש ליציבות מבנה בית הספר החל כשהתגלו בו רעידות. מהנדסים שהובאו למקום ניסו לגלות את הסיבה לרעידות וסברו כי יתכן ומדובר בהשלכות בניית המחלף הסמוך או שיפוץ בית ספר אחר שנמצא בסמוך, אך הרעידות נמשכו. "העירייה אמורה היית לבצע בדיקות, אבל היא עשתה רק בדיקה אחת מתוך שלוש ולא בצורה אחראית".

בדיקות המהנדס לא הניבו תוצאות, אך ממצאים שהציגו ההורים בעקבות בדיקת מהנדס שהביאו מטעמם ובכספם שכנעו את מהנדס העיר לפסול שתי כיתות בעוד המהנדס שהביאו ההורים פסל את כלל הכיתות. טרבלסי מדגישה כי מאחר ומדובר בכיתות שנבנו באותה מתכונת לא ניתן לקבל את האישור שניתן לכיתות האחרות בעוד השתיים שנבדקו נפסלות לשימוש.

ועד ההורים השבית את הלימודים והעביר את הלימודים לרחבת העירייה כחלק מהמחאה נגד התנהלות העירייה. לדברי טרבלסי המהנדס שהביאה העירייה למקום המליץ שניתן להשמיש את הכיתות, בעוד מהנדס אחר קבע שאכן קיימת סכנת התמוטטות, ועם זאת בחרו ההורים להחזיר את התלמידות לכיתות מתוך הערכה שהמהנדס שפסל את הכיתות עשה זאת מתוך גישה מחמירה. בדבריה מעירה טרבלסי כי המלצת מהנדס העירייה התבררה מאוחר יותר ככזו שאינה לוקחת אחריות על התוצאות וההשלכות אלא רק ממליצה על המשך לימודים בכיתות.

המהנדס שהביאו ההורים החליט להמשיך ולהתחקות אחר הסיבה לרעידות הרצפה במבנה והגיע למסקנה שכמות התלמידות גבוהה והרצפה אינה עומדת בעומד. "מדובר במבנה מאוד מאוד ישן, כבן שישים ומתפורר מעצמו. הנתונים נשלחו למהנדס העירייה, ובעוד הבנות לומדות במבנה מהנדס העירייה פוסל את המבנה".

כתוצאה מהפסילה ניתנה לבית הספר אפשרות להמשיך וללמד בחדרי מועדוניות, אליו הגיעו הבנות אך גילו שאין בהם כיסאות ושולחנות מוסדרים, על אף שהיה ניתן להסדיר זאת בימים שחלפו מאז התבררה פסילת המבנה. הבנות עצמן גררו והעלו את ריהוט הכיתות לאותם חדרי מועדונית בקומה שנייה.

ומה כעת? "אנחנו נותנים הזדמנות לכולם לעשות תשובה ולקחת אחריות מתוקף תפקידו. אנחנו רוצים להאמין שהפעם יצאו לפועל הפתרונות שדובר עליהם בפגישות זום. כעת אני לא יודעת על בשורה ופתרון. כרגע אנחנו מפוזרות בשלוחות שונות", אומרת טרבלסי ומספרת כי מלכתחילה נראה היה במגמת העירייה לסגור את בית הספר ולפזר את התלמידות במוסדות אחרים, "הבהרנו שאנחנו כאן כדי להישאר. היינו כאן לפני שהגיעו כל אותם מקבלי החלטות", היא אומרת.

עוד מציינת טרבלסי כי המבנה שהתברר כמסוכן פונה מתלמידים שהיו בו כבר לפני למעלה מעשור לאחר שהוא הוכרז כמסוכן, אך הדבר לא מנע מהרשויות לשכן בו את בית הספר שלהן.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה כי "משרד החינוך ועיריית חדרה מייחסים חשיבות עליונה לבטיחות ומוגנות התלמידים, ומתייחסים בכובד ראש לטענות ההורים. לאור זאת, המשרד והרשות ערכו סדרה של בדיקות שבוצעו על ידי מספר מהנדסים. אלה לא מצאו בעיה באכלוס בית הספר. חוות דעת נוספת של מהנדס מטעם המשרד, הרשות וההורים אף היא לא מצאה בעיה באכלוס בית הספר. בעקבות פרסום חוות דעת נוספת מטעם מהנדס הרשות, שקבעה, כי אין מקום לאכלס את בית הספר, הוחלט להפסיק באופן מידי את הלימודים במקום. עוד הוחלט, כי בטווח המיידי, החל ממחר ועד לחופשת חנוכה, יעברו התלמידים למבנים חלופיים. במקביל, תבחן חלופה לטווח הארוך שתאפשר לתלמידים רצף ושגרת לימודים ארוכה ויציבה".

טרבלסי שומעת את תגובת העירייה ומעט צוחקת כשהיא שומעת ש"הם לוקחים קרדיט על חוות הדעת של המהנדס שאנחנו הבאנו... רק שיקחו גם חלק בתשלום...". כך או כך, כעת מחכים ההורים והתלמידות לפתרון של ממש שאולי יושג במהלך ימי חופשת החנוכה. "אנחנו צריכים מעשים ולא מילים ותשובות יפות שנשמעות טוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו