היכל השמות ביד ושם
היכל השמות ביד ושםצילום: GPO

בתקופת השואה עמדו הורים רבים בפני דילמה קשה מנשוא. ברור היה כי אפסו הסיכויים להימלט מאימת הצורר הנאצי, וכי הדרך היחידה להציל את הילדים הקטנים היא לספק להם מסתור אצל משפחות לא יהודיות, שהסכימו להגן עליהם.

כיצד תוכל אמא להיפרד מילדיה הרכים, כשאינה יודעת האם תזכה לראותם שוב? האם יזכרו הילדים את מוצאם היהודי? כיצד יעמדו הילדים בכאב הניתוק מהוריהם, והאם יצליחו להסתיר את דבר יהדותם במהלך תקופת המלחמה? ומה אם חלילה לא יחזרו הוריהם מן התופת, מי ישיב את הילדים הללו לחיק עמם ואל יהדותם?

הורים רבים ניצבו בסיטואציה בלתי אפשרית זו, ובגבורה העניקו לילדיהם את הסיכוי לחיות, תוך שהם קוראים לעברם: "תזכרו שאתם יהודים".

אלפי ילדים יהודים ניצלו בזכות תושיית הוריהם, וזכו לשם "ילדי המסתור". הקריאה של הוריהם "זכרו שאתם יהודים" היא שהביאה רבים מהם לשוב אל חיק יהדותם בתום המלחמה, ואף לעלות לארץ ישראל ולהעמיד דורות של צאצאים.

סיפוריהם של ילדים אלה, של מציליהם ושל הפודים אותם מידי זרים - הם הנושא של חידון מורשת השואה תשפ"ב.

להרשמה לחידון לחצו כאן

חידון מורשת השואה – לתלמידי כיתות ט'-יב'

המרכז ללימודי שואה במכללה ירושלים, בשיתוף עם הפיקוח על היסטוריה ואזרחות בחמ"ד, מקיים זו הפעם החמישית את חידון מורשת השואה לתלמידי כיתות ט'-יב' בחינוך הממ"ד, במטרה להעצים את תחושת ההערכה לדור השואה ולניצולים, ליצור תחושת שותפות גורל עימם ולתת מקום של כבוד לזיכרון השואה והתחייה.

במהלך החידון נעקוב אחר התהליך שעברו הילדים שחיו במסתור, נהיה עימם במצוקתם ובתקוותם ונכיר את האנשים שהחזירו אותם לעמם ושיקמו אותם בגוף ובנפש. נחבר את הסיפור הכללי של חיים במסתור לסיפורם האישי של הילדים ונזכור את חסידי אומות העולם, שסיכנו את עצמם כדי להציל את הילדים.

נלמד על סיפור הגבורה המשמעותי לא פחות שהתרחש לאחר המלחמה: המאמצים הגדולים שנעשו להשבת הילדים האלו למשפחותיהם ולעם ישראל.

החידון יכלול שני שלבים מקוונים בבתי הספר וחידון פומבי ביום הזיכרון לשואה ולתקומה.

לזוכה במקום הראשון יוענקו 4000 ₪ להשתתפות במסע לפולין, למקום השני יוענק מחשב נייד ולמקום השלישי – טאבלט.

ההרשמה לחידון באתר חידון מורשת לשואה, והיא מתאפשרת עד ליום שני א' בשבט 3.1

להרשמה לחידון לחצו כאן