גדעון סער במליאת הכנסת
גדעון סער במליאת הכנסת צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את הצעת החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה שהעלה שר המשפטים גדעון סער.

66 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-48 הצביעו נגדה.

סיעת יש עתיד הגיבה לאישור הגבלת כהונת ראש הממשלה בקריאה ראשונה ואמרה, "הבטחנו וקיימנו – מראשית דרכה הבטיחה יש עתיד כי תגביל את כהונת ראש הממשלה. שנים של כהונה בעמדת כח מביאות לסיאוב ושחיתות שלטונית. אנחנו מחוקקים היום את החוק, מפני שזה לא בריא לדמוקרטיה הישראלית שאדם יכהן יותר משמונה שנים".

"אנחנו רואים ושומעים בימים אלה בבית המשפט איך שלטון ממושך מדי מביא לשחיתות ולזה אנחנו שמים עכשיו סוף", לשון תגובת הסיעה.

השר גדעון סער כתב בטוויטר, "‏כן, שינינו את כללי המשחק: עובדים למען אזרחי ישראל ולא למען האינטרסים האישיים של אדם אחד".

שר המשפטים גם פתח את הדיון בהצגת הצעת החוק. "שלטון ממושך של אדם אחד הוא דבר מזיק. מול הסכנות של ריכוז כוח מופרז, וסיאוב הנובע מכך אנו מציעים הסדר טוב ומאוזן יותר ורוב גדול של אזרחי ישראל תומכים ברעיון ומעדיפים אותו לאיום שיעור על כהונה ללא הגבלה".

"עיקרון דומה של מגבלת כהונה הופיע במשך כעשור בספר החוקים שלנו, ובוטל לפני עשרים שנה. אני סבור שהמציאות שחווינו בשנים האחרונות הוכיחה, כי יש להשיב את מגבלת הכהונה לספר החוקים", הוסיף סער.

לדבריו, "מתנגדי הגבלת הכהונה מבקשים להותיר את הפתח לכהונה ללא הגבלה. השאיפה לכהונה ללא הגבלה היא לא רק מצד הזמן בשלטון אלא, כפי ששמענו באחרונה באופן ישיר, גם היעדר כל איזונים ובלמים אחרים מבתי המשפט ועד האופוזיציה".

"שמתי לי למטרה, לחזק את יסודות המשטר שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית ופה אנחנו מניחים נדבך חשוב למען העתיד. אני יודע שהסיעה שיש בה את התמיכה הגדולה ביותר בחוק היא סיעת הליכוד", טען.

"אני רוצה להזכיר שגם יו"ר האופוזיציה תמך בעבר תמיכה נלהבת ברעיון הגבלת הכהונה ונשאלת השאלה למה ביבי הישן תמך וביבי החדש מתנגד. האם כולנו צריכים להתעורר לנצח בסרט 'לקום אתמול בבוקר' רק כי אדם אחד רוצה בכך ולא יכול להרפות? הסדרה חטופים עומדת להסתיים במדינת ישראל. כל ההתלהמות שאנחנו רואים, ביתר שאת בימים האחרונים, היא תוצאה של אובדן עשתונות בעקבות חילופי השלטון", סיכם השר סער.

ח"כ מירי רגב מהליכוד ענתה לו. "זו מכבסת מילים, שכל כולה נועד להמשיך ולהחליש את הדמוקרטיה במדינת ישראל - ולחזק את משולש הכוח של תקשורת-משפט-שלטון".

החוק להגבלת הכהונה - ניסיון להחלשת הדמוקרטיה ערוץ הכנסת

ח"כ יריב לוין הוסיף, "מה עושה אדם שקיבל שישה מנדטים בבחירות, ואחרי חודשים ספורים, מאז תחילת כהונת הכנסת והממשלה, מתדרדר לשפל של 1.3%? זה שווה בקושי-בקושי שני מנדטים. שני-שליש מתומכיו שלו, שלא היו רבים כל כך מהתחלה, אחרי חודשים ספורים כבר הביעו בו אי-אמון מוחלט".

לדבריו, "עכשיו, מה עושה אותו אדם? במקום לעשות חשבון נפש, במקום לנהוג אולי במידה מסוימת של צניעות, הוא עסוק רק בדבר אחד – במין מסע שכל תכליתו לערער ולקעקע את היסודות הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה הישראלית, באמירה שאין חריפה ובוטה ממנה: אם אותי, גדעון סער, הציבור לא רוצה, אז אני אמנע מהציבור לבחור במי שהוא כן רוצה".

ח"כ שמחה רוטמן אמר, "אני אומר כאן ומתחייב מעל בימת הכנסת, בעזרת השם, לא יודע אם אני אהיה בכנסת הבאה או מישהו אחר שיהיה בכנסת הבאה, או כשתוקם הממשלה הבאה, החוק האווילי הזה, אם הוא יעבור, הוא יהיה החוק הראשון שיבוטל על ידי הכנסת הבאה"

ח"כ אמיר אוחנה התייחס גם הוא להצעה. "אין אח ורע לקואליציה הפחדנית הזו, קואליציה של גמדים, קואליציה של פחדנים, שלא יכולים להתמודד עם הציבור, ולכן הם מבקשים לכבול את ידיו. למה? כי יש לאדם הזה ניסיון. לניסיון בחיים הציבוריים יש ערך. ניסיון בחיים הציבוריים זה דבר בעל משקל. הכהונה האחרונה של נתניהו, לא בכדי, הייתה טובה יותר מהכהונה הראשונה שלו."

ח"כ ישראל כץ טען כי "כשבאתי לשקול האם לדון בנושא הצעת החוק של שמונה שנות הגבלת כהונה, גיליתי פתאום שראש הממשלה הנוכחי, נפתלי בנט, עזב באמצע ישיבה שהוא השתתף בה כדי לרוץ ולוודא שוועדת שרים לחקיקה מחריגה אותו מתוך כללי החוק, ומאותו רגע הבנתי שחבל לדון. אין כאן שום ממד ענייני, יש כאן רק ממד אישי".